Osobnosti současné architektury - Markéta Cajthamlová
Architektka Markéta Cajthamlová se narodila do architektonické rodiny. „Můj otec byl architekt, který bohužel zemřel, když jsem byla malá. Jeho bratr byl také architekt, moji bratranci také. Furt jsem se v tom prostředí pohybovala. Přestože mě otec opustil jako malou, nádech povolání doma vládnul stále,“ vzpomíná Cajthamlová.
Architektka je absolventkou Fakulty architektury ČVUT v Praze a postgraduálního studia na Akademii výtvarných umění. Mezi roky 1989–1991 pobývala v Kanadě. „Odjížděli jsme v září 1989, tenkrát ještě s výjezdní doložkou a pracovním povolením. Vyřizování trvalo rok,“ vzpomíná architektka.
Po návratu založili architektonickou a projekční kancelář se svým manželem Lvem Lauermannem. V roce 1996 se kancelář vyhrála 1. místo ve vyzvané soutěži MZV ČR na projekt Českého velvyslanectví v Austrálii v diplomatické čtvrti města Canberra byl navržen komplex vyslanectví, residence a bydlení pro zaměstnance. V klasické zámecké kompozici byly propojeny 3 budovy, včetně zahradních úprav jako representativní místo evropské kultury. Projekt se doposud nerealizoval.
Mezi další projekty, patří například rodinný dům v Černoších z roku 1997. Dům stojí ve strmém svahu na okraji lesa. Ze sklonu terénu vyplynula jeho kaskádovitá forma s několika ustupujícími terasami nad sebou.
Po úmrtí manžela v roce 1999 je ateliér uváděn pouze jejím jménem.
Zajímavým projektem architektky Markéty Cajthamlové je polyfunkční dům v Benešově. Modrá barva fasády podtrhuje význam místa, na kterém dům stojí, a dotváří přechod mezi historickým centrem a moderním Benešovem. Parter obohatil město o obchod s prádlem a kavárnu, první patro obsadily komerční plochy – kanceláře a poslední patro pak dva prostorné byty.
Dalším projektem z kanceláře Markéty Cajthamlové je rodinný dům – chalupa v Konárovicích v malé obci za Kolínem na mírně svažitém pozemku. Chalupa má obytné přízemí s jednou velkou světnicí, průchozí střední chodbou a na druhé straně ložnice a koupelny. Podkroví je využito jako úložný a rezervní prostor.
V interiérech optiky Eye-Eye v Praze je celý interiér provedený z dubového masivu, veškerý sortiment nasvícený na otevřených policích a na podlaze je kletovaný beton. K jednoduchosti přispěla taky loga jednotlivých značek brýlí tvořená formou řezané grafiky.
V roce 2018 jsme realizovali opět projekt v Benešově, a to multifunkční dům, kterého tvar, barva i charakter fasády vychází z místního kontextu. Dům vznikl na hlubokém pozemku, má 5 podlaží s 1 ustoupeným patrem. Je situován na příjezdové ose do centra od Prahy.