Osobnosti současné architektury - Martin Kareš (ATELIÉR KAREŠ ARCH) a Robert Rais
Brněnský ateliér KAREŠ ARCH se prezentuje především moderní architekturou s odkazem na funkcionalismus. Mezi hlavní charakteristiky jejich staveb patří především vzdušné a bílé fasády. Jejich vily poznáte také podle ikonických převislých konzol bez sloupů a podpor na absolutní hranici soudobých technologických možností.
Martin Kareš
Studoval Fakultu stavební VUT v Brně, dále pak absolvoval Fakultu architektury VUT v Brně. Své zkušenosti začal sbírat jako člen prestižního ateliéru prof. Ivana Rullera, legendy českého funkcionalismu.
Robert Rais
Studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Je také absolventem Fakulty architektury VUT v Brně, kde byl stejně jako jeho kolega veden prof. Ivanem Rullerem. Absolvoval také Trent University of Nottingham.
Oba architekti se setkali již při studiích v Brně na konci 90. let. V roce 2004 pak zakládají společné architektonické studio Kareš/Rais. Postupně navrhují desítky realizací. Zatímco Martin Kareš má v ateliéru na starosti spíše projekci rodinných domů a individuálních vil, Robert Rais se věnuje větším investičním celkům. Společně architekti získali už řadu významných ocenění: např. Cenu rektora VUT v Brně, Cenu Bohuslava Fuchse za nejlepší ročníkový projekt Fakulty architektury VUT v Brně, cenu Státního fondu rozvoje bydlení, cenu Fasáda roku, cenu Rodinný dům roku 2016/2017/2018, cenu v soutěži Stavba roku Zlínského kraje a Jihomoravského kraje a další.
„Vše začalo za studií u prof. Rullera. Nechal nás nahlédnout do toho, jak skládat prostor, nám pak od něj zůstalo téma rodinných vil. Nejedná se ale o žádné retro, vše vychází z místa, prostoru a soudobých technologií,“ říká architekt Martin Kareš.
Velkou roli v jejich projektech hrají také velké prosklené plochy. Což může mnohdy znamenat i ztrátu intimity.
„Obecně většina pěkných domů by si zasloužila jiný životní prostor, málokdy se povede udělat dům s výhledem do zeleně a zároveň zabránit pohledům sousedů. My si na tom zakládáme. Mnohdy je to ale hledání kompromisu. Výhodou jsou moderní technologie, které dovedou udělat neprůhledná skla, vše se neustále posouvá dopředu, a je tak možné prosklít obrovské plochy,“ říká Rais.
Dalšími jejich charakteristickými prvky jsou pohledový beton a bílé omítky. Ne vždy tomu tak ale bylo. Ze začátku se oba architekti snažili vymanit uniformitě šedých domů předešlé generace a nechali se tak inspirovat vilami architekta Arnošta Wiesnera. Sami toto období nazývají červeným.
„Opět jsme se navrátili k bílé barvě a betonu, je to celé pravdivější a nadčasové,“ dodává Rais.
Vily z pera ateliéru Kareš/Rais najdeme téměř ve všech koutech České republiky. Jsou v Praze, Brně, Zlíně i Liberci.
Profesní cesty obou architektů se v tomto roce rozešly.