ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Milan Mlada (AGE project)

Osobnosti současné architektury - Milan Mlada (AGE project)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Pavel Hnilička (Pavel Hnilička Architects+Planners)

zrušit

17 m 51 s

Už jako dítě se pohyboval v truhlárně svého dědečka, později pomáhal strýcům se stavbou rodinných domů. Dá se říct, že Milan Mlada má architekturu v genech. Po studiu na ČVUT neváhal a založil v roce 1995 společnost AGE project, která už má za sebou desítky realizovaných projektů, a to zejména v oblasti rezidenčního bydlení. Zmínit můžeme například bytový dům Na Radosti nebo rezidenci Michelská. Jako libůstku považuje menší projekty, jako jsou administrativní objekty nebo mateřské školy, kde si rád pohrává s vodními prvky i dalšími originálními drobnostmi.

Slovo Age v angličtině znamená „věk“, i proto se stalo jednoduchou a zapamatovatelnou zkratkou studia AGE project. Za jeho vznikem stojí architekt Milan Mlada, který se už od dětství prohyboval v dílnách nebo na stavbě.

„Jako dítě jsem byl vtažen do prostoru truhlárny, která mě nadchla a zároveň jsem se od dědečka naučil, jak držet hoblík a jak pracovat s řezbářským náčiním. Z druhé strany otec byl ze sedmi dětí a každý si chtěl postavit rodinný dům, tak jsme my jako děti na těch stavbách vyrůstaly,“ vypráví Milan Mlada.

Postupem času vystudoval na Fakultě stavební ČVUT v Praze a v roce 1995 založil studio AGE projekt. Spolu s kolegy se snaží ke každému projektu přistupovat s nadšením a s originálními nápady, občas totiž dostanou naprosto volnou ruku a realizace je pouze na nich.

„Z realizovaných rezidenčních projektů bych rád zmínil bytový dům Michelská. Je to dům, který jsme měli ve své dikci skutečně od základního konceptu až po realizaci a prodej koncovým klientům. Při této akci nad námi nikdo nestál, bylo to čistě na nás, jakou cestu si zvolíme. Takovou zkušenost bych přál více ateliérům. Chce to zodpovědnost navrhnout stavbu tak, aby byla na trhu pro klienty úspěšná a zároveň i mít odvahu navrhnout prvky, kterou jsou nadstandartní, ale ti klienti to ocení,“ uvádí architekt jeden z příkladů.

Udělat kvalitní a dostupné bydlení je výzva

Když se podíváte do portfolia ateliéru uvidíte, že převažují projekty bytových domů. V dnešní době je v Praze průměrná cena za metr čtvereční už nad částkou 100 tisíc korun. Zároveň se k nám dostává ze zahraničí trend šetřit prostorem.

„Pokud jsme brali, že průměrná velikost 1+kk bytové jednotky byla dříve kolem 34 metrů čtverečních čisté podlahové plochy, tak dnes začínáme na 25 metrech. Ten životní prostor se zmenšuje a my z toho nejsme úplně šťastný, ale zároveň je to výzva, jak udělat kvalitní a plnohodnotný životní prostor na méně metrech čtverečních a zároveň, aby si to rodiny mohly dovolit,“ komentuje Mlada.

Hra s vodními prvky

Je to taková libůstka, říká architekt. Například při realizaci opláštění a vstupní haly jedné z firem, kterou tvořilo několik stavebních buněk, si mohli dovolit i drobnosti, které ve výsledku nejvíce zaujmou.

„My jsme jim tam vymysleli například vodní prvek, který je složen z klasických zinkových konví a formou několika přepadávajících pramenů vznikl na jedné straně haly zajímavý vodní prvek. Voda končí u požárního hydrantu, a tak to vypadá, že jej napouští. Jsou to takové detaily a většinou si to dovolíme u menších staveb,“ popisuje architekt.

Mezi realizacemi můžeme najít i mateřské a základní školy. Mezi patří například základní škola Srubec, mateřská škola Dačice anebo mateřská škola v Benešově. Podle Milana Mlady je hlavní si určit, komu budova slouží. V tomto případě není cílovým klientem město, jenž projekt objednalo, ale dítě, které budovu navštěvuje.

„Velkou školou v tomto případě je učit se od svých dětí a zjistit, co je baví. To se tam pak snažíme integrovat. Například v mateřské škole v Benešově jsme ve vstupní hale postavili tobogán a člověk by řekl, že je to drobnost, ale už jen skloubit vše s požárními předpisy byl docela kumšt. Je to výzva, nezaleknout se, protože to norma zakazuje a zkusit najit řešení,“ říká Mlada.

Originální přístup není patrný jen ve výsledných realizacích ale v celkovém fungování ateliéru. Podle Mlady je důležité, aby každý rozuměl materiálu, se kterým pracuje. V sídle společnosti tak můžete najít prostor, kde je truhlárna, kovářská a zámečnická dílna.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl