ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Ondřej Chybík a Michal Krištof

Osobnosti současné architektury - Ondřej Chybík a Michal Krištof

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Michal Juha a Jan Topinka (DOMY ARCHITECTS)

zrušit

15 m 03 s

Na vysoké škole spolu soupeřili, zlom a následná spolupráce přišla až po stážích v zahraničí. Architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof založili architektonickou kancelář Chybik+Kristof Architects & Urban Designers v roce 2010 a už o tři roky později zvítězili ve veřejné soutěži na pavilon České republiky na světové výstavě EXPO v Miláně.

Pro Ondřeje Chybíka byl výběr vysoké školy jasný. „Pro mě to byla cesta poměrně jednoduchá, protože můj otec učil a pořád učí na brněnské fakultě architektury. Tři funkční období byl i děkanem. Abych viděl tatínka, který hodně pracoval, tak jsem za ním chodil na fakultu. To mi bylo kolem jedenácti let. Fakultu mám v sobě, uhranula mě, a to prostředí mi přišlo strašně atraktivní,“ vzpomíná.

Michal Krištof pochází ze Slovenska, na rozdíl od kolegy byl výběr studia architektury náhoda, podle jeho slov řešil, jaký obor si vybrat. „Zajímalo mě několik oborů najednou, architektura je všechny propojovala,“ říká Krištof.

Přestože oba studovali stejnou vysokou školu, kde je výrazně ovlivnil Karel Doležel, navzájem se příliš neznali a spíše mezi sebou soupeřili. Zlom nastal po zkušenosti ze zahraničí, kde absolvovali studijní i pracovní stáže. „Uvědomili jsme si, že architektura není one man show. Člověk musí být výrazně kolaborativní a schopen najít spolupracovníky a partnery,“ tvrdí Chybík. Společnou architektonickou kancelář založili v roce 2010. Ta momentálně spolupracuje s více než 50 mezinárodními členy týmu.

V roce 2013 mladá architektonická dvojice zvítězila ve veřejné soutěži na pavilon České republiky na světové výstavě EXPO, která byla realizována v roce 2015 v Milánu. „Bylo to překrásné zadání. Zkušenost postavit v zahraničí dům v takhle brzkém věku architektonického studia je dar, který se jen tak znovu nepřihodí,“ myslí si architekt Chybík. Koncept pavilonu byl založen na tématu „Potraviny pro planetu, energie pro život." Mottem byla voda, pavilon prezentoval nejnovější možnosti nanotechnologického čištění vody a zároveň tradiční vztah České republiky k vodě formou bazénu, který byl součástí veřejného prostoru pavilonu.

Nejnovějším projekt se nachází ve vinici U Hájku mezi obcemi Dobšice a Suchohrdly na Znojemsku. Moderní objekt nové budovy Vinařství Lahofer v sobě spojuje jak výrobní a administrativní funkci, tak vnitřní prostor pro návštěvníky a venkovní amfiteátr. „Snažili jsme se najít kvalitu v pozemku, a abychom ji našli, museli jsme se podívat do hlubokých útrob toho, jak se vyrábí víno a co vlastně vinná kultura znamená,“ vysvětluje Chybík. Atypická stavba začala na podzim roku 2017 a dokončena byla po dvou letech. Výrobní část zahrnuje lisovnu, sklep s kapacitou kolem tři čtvrtě milionu litrů v tancích, skladovací prostory a moderní lahvovací linku, v kancelářské části našli zázemí administrativní pracovníci vinařství. Kanceláře přitom v otevřeném prostoru přímo navazují na návštěvnickou část.

Mezi další úspěchy architektů Chybíka a Krištofa patří vítězný návrh na nový jihlavský hokejový stadion, který bude díky umístění v centru města současně multifunkční arénou. Začít stavět by se mělo na podzim příštího roku, aréna bude k dispozici od roku 2023. Cílem přestavby je vytvořit prostor pro 5600 diváků, oživit přilehlé ulice i parky a otevřít se okolí novými funkcemi. Aréna v budoucnu poskytne zázemí pro pořádání kulturních i sportovních akcí krajského významu, obchody, restaurace a služby.

Architekti rovněž zrekonstruují Mendelův skleník v Brně. Dokončení je naplánováno na rok 2022 při příležitosti oslav 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, který zde položil základy genetiky. Návrh čerpá z archivních materiálů a vychází z původní podoby stavby. Prosklený skleník s ocelovou konstrukcí bude otevřený do parku a uzpůsobený pro veřejnost, mezinárodní konference, přednášky, bankety, výstavy nebo koncerty. Na místě bude rovněž i stálá expozice o Gregorovi Johannovi Mendelovi.

V Ostravě zase architektonická kancelář zvítězila v tendru na odkup pozemku, na kterém by měl vzniknout přes dvě stě metrů vysoký dům s názvem Ostrava Tower. Bude se nacházet mezi Frýdlantskými mosty a Novou Karolinou na pozemku zvaném Slza. Buda by měla být složena ze dvou objektů – rezidenčního a kombinace hotelu a administrativní budovy. Mrakodrap by měl být postaven do května 2026.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl