ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Viktorie Součková

Osobnosti současné architektury - Viktorie Součková

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Gabriela Kaprálová

zrušit

14 m 06 s

Architektka Viktorie Součková v roce 2000 absolvovala UMPRUM, kde byla studentkou u Evy Jiřičné. „Bylo to úžasné. Najednou se styl vyučování úplně změnil. Do té doby jsme vždy dostali zadání s parcelou, na kterou jsme museli navrhnout stavbu. S paní architektkou Jiřičnou to bylo více o přemýšlení,“ říká Součková, která měla pracovní zkušenosti již za studií, jelikož díky Evě Jiřičné začala v roce 1999 pracovat ve společnosti Foster + Partners v Londýně. Po návratu do Prahy dokončila diplomovou práci a posléze se znovu vrátila do Foster + Partners, kde prožila dalších sedm let.

Na léta studií vzpomíná takto: „Moje první volba byla geologie, ale pak přišel třeťák, čtvrťák na gymplu a už jsem se musela rozhodovat, kam dál,“ vzpomíná a pokračuje: „Bavilo mě kreslení a modelování věcí. Oba rodiče jsou navíc architekti.“ Po spolupráci s Foster + Partners se později přesunula do architektonického studia Bogle Architects.

Dvě úrovně parkování

Metropolitan Warshaw je nejpokročilejší kancelářskou budovou třídy A v Polsku. Nachází se na historickém náměstí Pilsudski. Tato víceúčelová budova kombinuje 361 700 čtverečních metrů kancelářské plochy s 37 030 čtverečními metry maloobchodů a služeb. K dispozici jsou dvě úrovně podzemního parkování s kapacitou pro 415 aut. Projekt, který navrhl lord Norman Foster, představil polskému trhu nový standard stavebních systémů a povrchových úprav. Budova se prodala v roce 2006.

Na počátku nového tisíciletí atelier Foster + Partners pracoval na škole Bexley Business Academy. Budova s plochou 11 800 metrů čtverečních byla dokončena v roce 2003. O rok později byla nominována na Stirlingovu cenu. V roce 2017 školu převzala Harrisova federace a přejmenovala ji na Harris Garrard Academy. Ve stejném období, v roce 2000, byla dokončena nová tribuna Tattersalls na závodišti Newbury Racecourse v Anglii, která nabízí vynikající výhled na závodište. K dispozici je zde i restaurace či bar.

Výzkumný projekt historie

Viktorie Součková se podílela na plánu revitalizace Nákladového nádraží Žižkov, kde by měla vzniknout nová městská čtvrť s veřejným prostorem nejen pro obyvatele. Vzniknout by zde měly nové parky, jejichž propojení se stávající zelení zajistí nové pěší trasy.  Přestože se jedná o největší dochovanou funkcionalistickou průmyslovou stavbu v Praze, o její přeměně se stále jedná.

Mezinárodní laserové výzkumné středisko ELI Beamlines v Dolních Břežanech je největším výzkumným projektem v dějinách České republiky. Pracovat na něm podle Součkové nebylo snadné. „Museli jsme během šesti týdnů dát dohromady dokumentaci k územnímu rozhodnutí. Naštěstí to není v Praze. Úřad v Dolních Břežanech byl velmi nápomocen, takže jsme to stihli,“ vypráví Součková. Na místě, kde budova střediska stojí, nejdříve stával zemědělský areál přilehlého zámku, později zde bylo zemědělské zázemí, ze kterého se stal brownfield.

Těsné sousedství tunelu

Bogle Architects se v Česku dále zasloužil o kancelářskou budovu "Smíchoff". Ta vyrostla na začátku Plzeňské ulice. Atelier vyhrál investorem vyzvanou soutěž na návrh této stavby v roce 2013. Od prvních skic do dokončení budovy uběhlo více než 6,5 roku. Pozemek je výjimečný umístěním v těsném sousedství Strahovského tunelu.

Za zmínku stojí i další projekty. Šárecký dům nabízí bydlení v Praze 6. Klidná lokalita starých Vokovic a zároveň vynikající dopravní dostupnost dělají ze Šáreckého dvora ideální místo pro aktivní styl života s bohatými možnostmi odpočinku. Pestrobarevné parkové plochy celý projekt sjednocují, napomáhají dosažení souladu mezi historickými a moderními prvky a propojují areál s blízkou vodní nádrží Džbán. V návrhu projektu hraje významnou roli technologie, která dává vzniknout projektu 21. století. Šárecký dvůr zvítězil v prestižní evropské soutěži HOF Awards v kategorii nejlepší rezidenční projekt za rok 2019.

Pavilony v parku

Ke vzniku netradičního typu projektu “Astrid Gardens” vedl impulz pro nový vývoj v žádané rezidenční čtvrti Holešovice. Záměrem investora je vybudovat residenční bydlení ve vnitrobloku s průčelím v ulici U Průhonu a kancelářskou budovu orientovanou na ulici Dělnická. Návrhem uzavřeného dvora Bogle Architects vytváří nové privátní zahrady v srdci městského bloku.

Koncept projektu Pomezí by nejlépe shrnul pojem "pavilony v parku." Areál je umístěn na ideálním pozemku, který je obklopen krásnou přírodou. Zelené plochy obklopují navržené domky a byty. Každá jednotka má přímý vizuální přístup k zeleni, kterou představují nové zelené plochy, cesty, stezky a sportovní centrum.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl