Osobnosti současné architektury - Vítězslava Rothbauerová
Architektka Vítězslava Rothbauerová vystudovala architekturu v polovině šedesátých let. Posléze získala místo v Pražském projektovém ústavu v atelieru architekta Jiřího Lasovského, s nímž spolupracovala na rozvoji pražského Jižního města. V roce 1990 založila atelier ER a s kolegy o pět let později Dům a město, s nimiž spolupracovala nejen na hotelech Four Seasons a Mandarin Oriental, ale i na komunitním centru na Jižním městě.
Do Prahy přišla Vítězslava Rothbauerová studovat architekturu v roce 1959. Tehdy bylo studium na první dva roky spojeno se stavebním inženýrstvím a studenti museli první semestr čtyři dny v týdnu pracovat na stavbách v okolí Prahy. „Dokonce jsme po půl roce praxe dostali výuční list zedníka. Jezdila jsem na stavbu výzkumného ústavu v Chodově, kde byla tehdy za stavbou už jen pole. To bylo moje první setkání s krajinou na jihu Prahy,“ vzpomíná Rothbauerová, která si na škole velmi oblíbila pány profesory Kittricha, Hlaváčka a Krásného, který jí vedl diplomovou práci.
Po škole dostala místo v Pražském projektovém ústavu v atelieru architekta Jiřího Lasovského, kde krátkou dobu pomáhala na projektech domů služeb a obchodů na Pankráci II. „Tam jsem dostala první zadání – obchod pro poštovní novinovou službu,“ říká architektka. „Tyto objekty byly poslední monolitické stavby, poté přišly bytové domy a občanská vybavenost,“ dodává.
Vylepšit životní prostředí
V roce 1967 byla vyhlášena soutěž na bydlení Jižního města, kterou vyhrál docent Jan Krásný. Vypracování územního plánu bylo přiděleno atelieru Jiřího Lasovského, koordinační skupina Jižního města byla stanovena v roce 1968, kde byl Jan Krásný společně s Jiřím Lasovským a Miroslavem Řihoškem. Od roku 1969 začali v ateliéru pracovat na studiích celoměstského centra Jižního města. „Mým úkolem bylo vypracovat jeho jižní část – sály, klubovny, restaurace, kavárnu, knihovnu, kino, krytý bazén, v parku i Lidovou školu umění. Celoměstské centrum pro Jižní město nebylo nikdy postaveno.“
V letech 1976–84 pracovala s kolegy na územním plánu Jižního města II. Městský investor rozhodl vložit na druhou stranu dálnice bytovou výstavbu do oblasti budoucích pracovních příležitostní (administrativa, výzkumné ústavy, čistý průmysl) a Rothbauerová se společně s kolegy snažila vylepšit životní prostředí obyvatel. „Měli jsme velkou radost, protože se nám zdálo, že budujeme město jako celek, nejen jako noclehárnu. Věnovali jsme tomu osm let,“ vzpomíná Rothbauerová.
První cena v soutěži
Koncem roku 1990 architektka Rothbauerová založila atelier ER. Jeho prvními stavbami byly Dům s pečovatelskou službou v Lysé nad Labem a vodní elektrárna v Branné. Poté zpracovala urbanistickou studii Zbraslav a Lipence. V roce 1995 založila s kolegy atelier Dům a Město. „Chtěli jsme dělat domy i urbanismus,“ vysvětluje smysl názvu architektka. Na Zbraslavi projektovala pro české investory několik bytových domů na Slunečním městě v Žabovřeskách a později Nad Královnou na Baních.
V roce 1996 získal atelier Dům a město první cenu v soutěži za hotel Four Seasons. Hlavním záměrem bylo spojit 4 budovy v jeden celek. Historickým objektům (barokní, klasicistní a novorenesanční) byla zachována autenticita. „Chtěli jsme historické budovy ponechat a vytvořit soubor paláců,“ říká architektka. Hlavní nový objekt hotelu s bočním křídlem je obložen pískovcem. Křídlo má rovnou střechu s terasou, hlavní dům střechu valbovou. Nábřežní zeď byla snížena, násypy kolem přízemí barokního a klasicistního domu byly odstraněny. Hotel byl otevřen v roce 2001.
Symbol společenství lidí
Studii kostela na Jižním městě Háje objednalo Pražské arcibiskupství v roce 2001. „Zadali několik architektů, kteří by studie měli udělat. Byla tam dvojitá možnost: buď udělat kostel a k tomu faru nebo komunitní centrum. Tehdy jsem si řekla, že budu dělat komunitní centrum, protože jsem znala Jižní město, které bylo plno panelových domů, a začali tam bydlet lidé z celého území Prahy i země,“ říká architektka, která komunitní centrum navrhla ve tvaru kruhu, symbolu společenství lidí a setkávání.
Základním prostorem je kaple s monumentální sochou Krista a obrazy Křížové cesty na posuvných panelech. Panely oddělují kapli od sálu a jejich posunem lze oba prostory spojit pro větší sváteční bohoslužby. V komunitním centru se pořádají koncerty, přednášky, taneční akce a zájmové kroužky pro děti a mládež. Centrum Matky Terezy bylo otevřeno a vysvěceno v roce 2007.
Zvířata v přírodním prostředí
V roce 2002 dostala Rotbauerová zadání navrhnout hotel Mandarin Oriental do bývalého dominikánského kláštera na Malé Straně v Praze. Archeologické průzkumy prokázaly množství historických prvků z doby gotické, renesanční a barokní. Byl obnoven rajský dvůr, objeven závěr gotického kostela a objekty byly propojeny podzemní chodbou. Nová vestavba je odlišena od historických objektů jednoduchostí materiálů a prvků. Hotel byl otevřen v roce 2007 a získal ocenění Stavba roku.
V roce 2002 atelier Dům a město také pracoval na pavilonu goril v pražské Zoologické zahradě, který je umístěn v jižní části ZOO na břehu řeky Vltavy. Poloha byla volena tak, aby byla při pohledu návštěvníků na venkovní výběh zajištěna dobrá orientace ke světovým stranám. Záměr pavilonu vychází ze soudobého trendu představovat zvířata v přírodním prostředí, v co možná nejrealističtější podobě. Sloužit má až osmi gorilám, pro které je ve vnitřním výběhu vybudována nouzová ubikace - "kupole" (věž) s podlahou, která je nad úrovní stoleté vody.