Osobnosti současné architektury - Zdeněk Hölzel a Jan Kerel (AHK Architekti)
V roce 1991 Zdeněk Hölzel a Jan Kerel založili architektonickou kancelář AHK - Architekti Hölzel, Kerel, jako sdružení architektů. Předtím spolupracovali dvacet let v Architektonickém družstvu A 13 (1971 - 1972), v Projektovém ústavu ČSVD (1972 - 1977) a od roku 1977 do roku 1989 v Pražském projektovém ústavu. V roce 1989 - 90 pracovali ve společnosti CBT s. r. o. Zdeněk Hölzel v roce 1990 pracoval ve dvou architektonických kancelářích v Austrálii - u Daryla Jacksona v Melbourne a Mitchell /Giurgola/ Thorp v Canbeře.
V roce 2009 odešel Jan Kerel do důchodu. Na období studia vzpomíná takto: „Vystudoval jsem UMPRUM, kam jsem se dostal napodruhé. Mezitím jsem strávil rok v Liberci, kde jsem pracoval v lomu.“ Na škole pak poznal výtvarníka Stanislava Bence, o kterém tvrdí, že byl velký gentleman. Zdeňka Hölzela zase na VŠUP zaujal profesor Karel Janů.
Barrandovské sochy
Kancelář AHK pracuje na zakázkách urbanistického plánování, velkých budov administrativních, bytových i polyfunkčních. Projektuje i rodinné domy a interiéry. Mezi urbanistické projekty patří Nový Barrandov, který byl stavěn v letech 1981 – 1992. Z projektu 12 000 bytů pro 40 000 obyvatel byla postavena východní polovina. Nové město je navrženo s tradičními městskými prostory: ulicemi, náměstími, bloky a vnitrobloky. V okolí se nachází dvě velké školy, obchody, poliklinika, pošta i restaurace.
V Barrandově se AHK také zasloužila o sochy, které vzešly ze soutěže. Celkem jich bylo pět: Chaplin od Vladimíra Preclíka před školou na Chaplinově náměstí, Kameraman od Karla Nepraše na předmostí lávky, Kašna - Smyčka pohybu od Huga Demartini a Vladimíra Nováka (dnes je odstraněna a čeká ve skladu, pozn. red.), Obelisk pohybu od Karla Bečváře a Pegas od Michala Gabriela před školou V remízku.
Palác Křižík
Významnou stavbou je palác Myslbek z roku 1996, při kterém kancelář AHK spolupracovala s francouzským architektem Claude Parentem. Pasáž z Příkopů tvoří další, nový vstup z Nového do Starého města. Vstupní bránu z Příkopů symbolizuje nerezová mříž na fasádě, která se ráno otevře a večer zavře. Dům má dvě rozdílné Janusovské fasády: skleněnou do Příkopů, kamennou (kámen Chassagne jako Louvre) do Ovocného trhu. O rok později AHK zrealizovala dům Teta v Jungmannově ulici. „Pod domem jsme vynesli sloupy a zřídili garáž s rampou z Jungmannovy ulice. Na konci pasáže jsme do Františkánské zahrady postavili nový kulatý dům, který je kvůli garáži a pasáži zavěšený na jádru,“ píše se v dokumentu, který má TVarchitect k dispozici.
O deset let později, v roce 2007, vznikl palác Křižík.
„Celý blok jsme přestavěli, domy bourali a navyšovali, měnili schodiště. Pod vzniklým atriem jsou patra garáží, atrium má novu skleněnou střechu. Spielmannovu fasádu jsme dostavěli, doplnili prvky, které původně byly plánované, ale nerealizované. V suterénu je Plzeňská restaurace a kantýna zaměstnanců. Přestavba probíhala paralelně s novostavbou přes Plzeňskou ulici,“ vysvětlují architekti.
V témže roce AHK zrealizovala kancelářskou budovu Smíchov Gate, která navazuje na hotel Ibis také od AHK. Následovala pojišťovna Pankrác a v roce 2019 Green Point, jehož celková realizace od studie po postavení trvala 12 let.