TV Architect představuje - Pavel Lazarov z ateliéru Fandament Architects
Fandament Architects je brněnský ateliér, který funguje již 16 let. Pavel Lazarov jej založil společně s kolegou Liborem Hrdou. V roce 2017 začali s rekonstrukcí bývalých průmyslových hal a vytvořili z nich office park DEPO, které sdružuje kreativní profese a kde také Fandament sídlí. Ateliér se zabývá především návrhem privátních rezidenčních vil. Jejich realizace jsou do detailu propracované a často jsou zde vidět přírodní materiály jako dřevo, kámen a hlavně rostliny, které z jejich vil dělají doslova oázy klidu. Pavel Lazarov absolvoval střední průmyslovou školu v Ostravě, poté promoval na VUT v Brně. Na kontě má desítky oceňovaných realizací, mezi aktuální patří Chalet Karlov či hostinec Fara.
Chalet Karlov
Chalet Karlov vyrostl na výjimečném pozemku uprostřed Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Odloučená samota na vrcholu kopce je obklopená loukami a lesem. Je zde nádherný výhled do údolí a ovocného sadu. Jednopodlažní dům je velmi citlivě zasazen do krajiny. Stavba je z poloviny tvořena železobetonovým monolitem zapuštěným do země s pochozí zelenou střechou. Z druhé poloviny pak z terénu vystupujícími dřevěnými chalety se skeletovou masivní konstrukcí a unikátním vnitřním prostorem otevřeným do krovu.
Vila Jin Jang
Dům byl umístěn v sadu v krásném prostředí, obklopený loukami a lesem, pod vrcholem kopce. Dům v kruhu se zrcadlí na hladině jezera. Vnitřní prostor je otevřený. Interiér se odehrává v duchu tajemného lesa. Konstrukci pak vymezují zimní zahrada, greenwall, atrium a masivní kmeny. „Vytvořili jsme kruhový motiv, který se přetvořil do motivu Jin Jang, neboť jsme pracovali s vodou, ostrovem, domem i atriem. Chtěli jsme co nejvíce servisních věcí schovat pod zem, proto je objekt z jedné poloviny jednopodlažní a z druhé dvoupodlažní. Tento projekt odráží osobnost klienta. V interiéru se nám podařilo propojit velkorysost s pohodlím,“ říká architekt Pavel Lazarov.
Vila Puzzle
Cílem návrhu bylo vytvořit dům, který bude orientovaný do zahrady a poskytne majitelům co nejvíce soukromí od okolních domů a ulice. Pozemek se totiž nacházel v husté urbanistické struktuře. Vznikl dům, který je jedinečný díky otevřenému a vzájemně propojenému prostoru. Organické atrium se propojuje s interiérem, a tím se vytváří koncept puzzle. Tvarování atria a vhodné umístění otvorů ve střeše a střešních světlíků pak vnáší do interiéru dostatek přirozeného světla. Interiér kombinuje travertin, dřevo ve výrazném odstínu a jednolitou světlou podlahu. Tento koncept doplňují prvky v šedých a černých tónech.