Pojďme se soustředit ne na architekturu, ale na to, čeho chceme s její pomocí dosáhnout, říká Patrik Schumacher za studia Zahy Hadid v exkluzivním rozhovoru pro TV Architect
Sympozium experimentální architektury přilákalo koncem října do Prahy hvězdnou sestavu evropských i amerických architektů. Přední světové osobnosti z oboru se s pražským publikem ve svých přednáškách podělily o progresivní a inovativní myšlenky a inspirace. Do Prahy přijeli mezi jinými Patrik Schumacher, šéf londýnského studia Zaha Hadid Architects (ZHA), rakouský architekt Wolf D. Prix, spoluzakladatel studia Coop Himmelb(l)au nebo Preston Scott Cohen z Harvard Graduate School of Design.
Tým TV Architect byl v centru dění a natočil se čtyřmi architekty exkluzivní rozhovory, ve kterých hovoří o svých názorech a filosofii svých projektů. Pod povrch nás nechali nahlédnout Patrik Schumacher a mladý český architekt Jakub Klaška ze studia ZHA, Filippo Gilardi z firmy MX3D, který vyrobil na 3D tiskárně první funkční pěší most pro Amsterdam a Wolf D. Prix, který na sympoziu přednášel o svých nadčasových projektech.
Patrik Schumacher hovoří o přístupu ZHA i svém osobním vztahu k rozsáhlému výzkumu, kterému se studio věnuje již mnoho let. „Vlastně bychom se neměli tak úplně zabývat architekturou,“ říká. „Měli bychom se soustředit na to, čeho chceme architekturou dosáhnout, jak chceme dávat dohromady a shromažďovat lidi, umožňovat interakce mezi nimi, jejich přeskupování a nové interakce ve veřejných, soukromých i polosoukromých prostorech a ve všech prostorech, které navrhujeme pro různé aktivity.“ Výzkum ZHA je zaměřen na chování lidí v budovách a analyzuje, zda prostor podporuje jejich komunikaci a jak se v něm cítí. Schumacher hovoří také o robotech, kteří jsou pro architekty velmi cenným přínosem. Bez robotů by často nebylo možné vyrobit některé komponenty budov tak, jak je architekti navrhnou.
ZHA v současné době pracuje na významném projektu v české metropoli. Výstavba takzvaného Central Business District (obchodního centra Prahy) bude znamenat revitalizaci centrální oblasti mezi Masarykovým nádražím v Praze 1 a stanicí metra Florenc v Praze 8. Schumacher se v Praze setkal s představiteli skupiny Penta, která je investorem a developerem nové čtvrti, a také s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou a diskutovali o projektu. „Je to velmi komplexní projekt, který vzniká v místech, kde se protíná několik pražských částí, lokalita je ukotvená ve struktuře města a zároveň je tu ale dost prostoru k vytvoření něčeho zcela nového – úplně nového náměstí, nového městského centra –, a především k přetvoření roztříštěného území nikoho za magistrálou. Je tu ten nádherný prvek propojení pomocí střechy nad nádražím, která vytvoří nový veřejný prostor. Celá oblast se zcela promění, a takové projekty mám rád.“
Další články na TV architect:
Parabolicky klenutý školní kampus na čínském venkově od Zaha Hadid Architects
Exkluzivní interview s Jakubem Klaškou, mladým českým architektem ze studia Zaha Hadid Architects