TV Architect představuje - m4 architekti
m4 architekti, ateliér založený v roce 2002, stojí za projektem Krejcárek či nízkoenergetickou rezidencí Panna a Baba – obojí najdeme v Praze. Společnost se snaží o jasně čitelné a koncepční řešení, které je výsledkem širokého dialogu mezi architektem a klientem.
Kancelář m4 architekti založili v roce 2002 Miroslav Holubec a Matyáš Sedlák, v roce 2007 se spojili s Milanem Jirovcem. Ateliér se věnuje širokému záběru zakázek od malých úloh až po velké investiční celky. „Dost často hledáme zadání. Někdy klient přijde s hotovým projektem, ale postupně zjistí, že zadání není hotové a je polovičaté či nepřesné. Na začátku spolupráce se tedy nejčastěji bavíme o formulaci zadání,“ přibližuje Milan Jirovec.
Ateliér má zkušenost s činností v soukromém a veřejnému sektoru, v České republice i v zahraničí. Pracuje na reálných architektonických a urbanistických úlohách i na teorii v rámci akademického prostředí. Návrhy kanceláře charakterizuje jasně čitelné a koncepční řešení, které je výsledkem širokého dialogu mezi architektem a klientem. Prvořadým zájmem kanceláře je převádět návrhy v realitu.
Silueta dvou věží
Mezi významné projekty M4 Architekti patří Krejcárek. Jedná se o nový a moderní styl bydlení, ve kterém se spojuje dynamika spolu s pocitem osobní svobody. „Shodou okolností je to typický příklad špatného zadání, protože jsme jej celý předělávali. Zajímavé je i samotné místo, kde se staví. Před pár lety se tam vůbec nestavělo,“ říká Jirovec. Matyáš Sedlák dodává, že Krejcárek je projekt, který pracuje s novorealistickou fasádou, která má městský charakter.
Ateliér žije také sportem. Navrhl vizi nového Sportovního centra Markéta v Praze na Břevnově. Plochou dráhu by mělo doplnit nové hřiště na rugby, zimní stadion, hluboký bazén se skokanským centrem a chlazený běžkařský tunel se střelnicí. V Račicích zase zrealizovali umělý veslařský a kanoistický kanál, zázemí pro diváky a organizaci závodu a zázemí pro závodníky.
M4 se podílel i na nízkoenergetickém rezidenčním projektu Panna a Baba v tiché vilové čtvrti pražských Strašnic 5 minut chůze od stanice metra Skalka. „Zjistili jsme, že bychom měli nějak navázat na výšku okolních říms, tak jsme střechy seřízli tak, aby navazovaly na okolní zástavbu. Najednou se nám na papíře objevila silueta dvou věží. Z toho vznikla myšlenka začít projektu říkat Trosky,“ vysvětlují jednatelé společnosti. Do budoucna si přejí, aby se ateliéru dařilo stejně jako doposud a udržoval si spolupráci s nadějnými a mladými architekty.