20 m 50 s
Ateliér DRNH je v posledních letech spojován zejména s vynikajícími realizacemi bazénů. První z nich je rekonstrukce a dostavba areálu letního koupaliště na Kraví Hoře v Brně. Další je například město Litomyšl, které díky ateliéru získalo nový krytý bazén. Architekti Antonín Novák a Petr Valenta se v poslední době také hodně soustředí na rekonstrukce. V našem rozhovoru jsme se zaměřili na projekty převážně historického charakteru. Ptali jsme se na obnovu Květné zahrady v Kroměříži či obnovu morového sloupu v Olomouci, kde architekti navrhli také most přes řeku Moravu, u něhož byl kladen důraz na pochopení kontextu území, genia loci daného místa a následné citlivé včlenění stavby do historického prostředí města. Ateliér se ale pustil i do jedinečného projektu rezidenčního bydlení ve starém lomu v Brně.
Most Václava Rendera v Olomouci
Stavba mostu, nesoucího jméno významného olomouckého barokního tvůrce Václava Rendera, je součástí rozsáhlejšího souboru protipovodňových opatření. Koncepce konstrukčního a architektonického řešení respektuje kontext historického jádra městské památkové rezervace Olomouce. Snaží se potlačit dopravní charakter stavby a spíše se vztahuje svým tvaroslovím i detailem k člověku než k autu, či tramvaji. Vnitřní oblouky mostu jsou vyloženy zlatým obkladem, což podtrhuje jeho linii.
Diorit Rezidence
Zajímavým počinem architektů z ateliéru DRNH je unikátní obytný projekt v přírodě v brněnské části Komín. Dům nese název stavebního kamene, který se v lomu, v němž tato stavba vzniká, těžil po desetiletí. Důraz je kladen nejen na jedinečný design stavby, ale také na ekologii. „Navrhli jsme dům, který odpovídal místu. Našli jsme investora, který koupil lom a my jsme následně pracovali na změně územního plánu. To vše zdarma – celou dobu jsme doufali, že naše úsilí se promění v reálnou fungující budovu. Kolaudovat se má ještě letos,“ říká architekt Antonín Novák.
Květná zahrada v Kroměříži
Kroměřížská Květná zahrada, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě. Květnou zahradu nechal vybudovat v druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna. Revitalizace narušených částí zahrady se ujal v padesátých letech 20. století architekt Pavel Janák. V roce 1998 byla Květná zahrada spolu s Podzámeckou zahradou a zámkem zapsaná na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Její obnova byla jedním z pilířů celého programu Národní centrum zahradní kultury. Nešlo ale jen o samotnou zeleň, rehabilitace areálu zahrnovala také zde stojící budovy, ať už to byly skleníky, nebo čestný dvůr. Cílem bylo přiblížení k autentickému stavu z doby vzniku.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Atelier D.R.N.H.
Antonín Novák a Petr Valenta založili po absolutoriu na Fakultě architektury VUT v Brně Ateliér D.R.N.H. jako sdružení stejně orientovaných nadšených profesionálů – architektů, pokoušejících se o realizaci staveb, které by byly uctivé ke svému okolí, dobře uživatelné a při tom všem poetické. „Ateliér oficiálně vznikl v roce 1991 a vydrželi jsme doteď, což je náš největší úspěch,“ shoduje se architektonická dvojice.