Rozhovory s osobnostmi: TV Architect zpovídala architektku Evu Jiřičnou nejen ohledně jejího návrhu žižkovských věží
Společnost Central Group v čele se svým zakladatelem a šéfem Dušanem Kunovským představila projekt Centrum Nového Žižkova architektky Evy Jiřičné. Ten by měl v budoucnu nahradit zastaralou a nefunkční budovu s telekomunikační věží, která stojí na křižovatce ulic Olšanská a Jana Želivského na pražském Žižkově. Předpokládané náklady na výstavbu projektu se pohybují v částce šest miliard korun.
Stavba, jíž obavatelé Prahy říkají Telecom nebo Mordor, by měla být v budoucnu zdemolována a na jejím místě pak vyrostou odstupňované věže. Jak ale řekl Dušan Kunovský, vzhledem k velkému množství nežádoucích látek nacházejících se v základech budovy, bude třeba bývalou chloubu Prahy zlikvidovat postupně a ekologicky.
Žižkovské věže
Jedním z limitů zadání bylo, aby věže nepřesáhly sto metrů, což se architektům podařilo. V blízkosti budov bude mateřská školka s rozlehlou zahradou a hřištěm pro děti.
„Design se vyvinul v souladu s technologií tak, aby byl výsledek nejenom esteticky zajímavý, ale také odpovídající nejvyšším technickým možnostem,“ vysvětlila architektka Eva Jiřičná, která uvedla pro TV Architect, že její velkou inspirací je příroda a vůbec způsob, jak příroda staví.
Ve spodních patrech navrhl ateliér AI Design ve spolupráci s londýnskou kanceláří ARUP rozsáhlé komerční prostory pro služby, obchody, restaurace a kavárny. Návrh pak také klade důraz na přítomnost rozsáhlého veřejného prostoru, fontány a uměleckých děl. Podle společnosti Central Group se zde veřejnosti otevře bezmála sedmdesát procent z celkové rozlohy tohoto pozemku, tedy plocha zabírající asi 27.000 m2. To odpovídá rozloze tří Staroměstských náměstí.
Podle Evy Jiřičné bylo spojení s londýnským architektonicko-inženýrským ateliérem ARUP jasnou volbou vzhledem k tomu, že jde o renomovanou společnost. Podle česko-britské architektky je to také společnost, která velmi dobře umí pracovat s moderními technologiemi a navrhovala řadu z těch nejunikátnějších a nejsložitějších technických řešení staveb po celém světě, včetně dostavby Gaudího chrámu Sagrada Familia v Barceloně, opery v Sydney, nejdelšího mostu přes moře, Hong Kong-Zhuhai-Macau bridge, Inkubátoru pro univerzitu v Austrálii a nebo stadion Optus v Austrálii.
„Návrh paní architektky Jiřičné nepřináší jen výjimečnou architekturu a pokročilé světové inženýrství, ale nabízí také lidem z okolí možnost vzniku skutečného Centra Nového Žižkova. Projekt jsme tak nazvali proto, že intenzivně vnímáme potřebu vytvořit atraktivní a živý veřejný prostor v této části města, kterou čeká velmi dynamický rozvoj. Kvalitní venkovní prostor s rozsáhlou zelení lidem umožní trávit zde volný čas, setkávat se, zkrátka žít ve městě,“ říká za Central Group Dušan Kunovský.
Architektka Jiřičná promluvila také o větrných zkouškách, které jsou u výškových budov důležitou součástí. Podle ní větrné zkoušky díky kulatému půdorysu vyšly úplně ideálně, tudíž balkony budou moci být rozšířením životního prostoru bytů.
V porotě usedli Pleskot nebo Fránek
Porota soutěže se bez okolků může honosit přívlastkem hvězdná. Předsedou poroty byl známý architekt a vysokoškolský pedagog Zdeněk Fránek, v porotě dále zasedl nejoceňovanější český architekt Josef Pleskot, hlavní autor pražského Metropolitního plánu profesor Roman Koucký a známý propagátor architektury, umělec a herc David Vávra. Sestavu pěti porotců uzavřel šéf Central Group Dušan Kunovský.
Ateliér AI Design společně se zmíněnou kanceláří ARUP se svým návrhem žižkovských věží zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži, kterou pořádala společnost Central Group. Do soutěže se přihlásilo celkem devadesát osm ateliérů z třiceti zemí světa.
Vítězství může těšit o to víc, že za sebou česko-britský tým nechal taková jména, jako je Sou Fujimoto nebo Ian Ritchie a mnoho dalších.
Návrh Evy Jiřičné byl porotou kladně hodnocen mimo jiné i proto, že respektuje pravidlo chystaného Metropolitního plánu, kdy nové stavby nemají přesahovat stometrovou hranici. Nejnižší věž měří kolem osmdesáti metrů, prostřední zhruba devadesát metrů a ta nejvyšší není vyšší než sto metrů.
„Spolu s paní architektkou Jiřičnou si uvědomujeme, že výška je v Praze vždy velkým tématem a že tato stavba bude hodně diskutována a bude mít také své hlasité odpůrce. Ale kde jinde by měly vznikat vyšší stavby než na místě, kde už dnes stojí stávající výšková telekomunikační budova a kde jsou na dominantní stavbu všichni v Praze už zvyklí? Pozemek se navíc nachází daleko mimo území Pražské památkové rezervace a je v sousedství stávajících nových vyšších staveb", hodnotí návrh Kunovský.
Věže jako chobotnice
Ten také řekl TV Architect, že spolu s tímto návrhem vznikla otázka, zda tento projekt nechá vedení Prahy pohřbít, jako tomu bylo například v případě kontroverzní Chobotnice architekta Jana Kaplického nebo naopak nechá projekt realizovat.
Podle něj se vzhledem k vysokému nárůstu obyvatel metropole musí rozhodnout, zda se chce zvětšovat do šířky a stavět na okrajích a za městem, nebo naopak stavět hustěji a do výšky. Jiná cesta není," dodává Dušan Kunovský
Podívejte se ve videu výše, co ještě o žižkovských věžích prozradili jejich tvůrci Eva Jiřičná a Petr Vágner a jak je hodnotí Dušan Kunovský, šéf Central Group.
nyv