Skryté poklady architektury - 15. díl - Areál Nemocnice Na Bulovce
Při návštěvě nemocničních areálů bývá architektura to poslední, co člověk vnímá, a přesto, když se zastavíme a rozhlédneme se kolem, je na co se dívat. Rozhodně to platí o pražské nemocnici Bulovka, která se začala stavět v první dekádě 20. století a která by s trochou nadsázky mohla sloužit jako učebnice moderní architektury. Potkáváme se zde totiž s historismem, secesí, modernou i funkcionalismem a v patnáctém díle pořadu Skryté poklady architektury navštíví Zdeněk Lukeš to nejzajímavější, co se v areálu navštívit dá.
Areál Bulovky se rodil od prvního desetiletí 20. století. Postupně přibývaly pavilony ve stylu moderny, art deco, konstruktivismu a funkcionalismu projektované architekty městského stavebního úřadu Františkem Velichem, Vratislavem Lhotou, Mečislavem Petrů, Vladislavem Martínkem a Františkem Xaverem Nevolem. Dominantní, vyvýšený pavilon TBC navrhl Karel Roštík. Jedinou mimořádnou stavbou komplexu je však funkcionalistický dermato-venerologický pavilon architekta Rosůlka, koncipovaný na základě nejnovějších hygienických poznatků. Z monobloku vystupuje křídlo s „pilovitým“ průčelím, z něhož se okna všech pokojů obracejí ke slunci. V tehdejší éře tzv. bílého funkcionalismu upoutala i nezvykle výrazná barevnost fasád. Stavba se řadí k málo známým, ale mimořádně kvalitním příkladům avantgardní architektury mezinárodního významu.
Zdeněk Lukeš
Nemocnice Na Bulovce
Budínova 2, Praha 8-Libeň
Jan Kříženecký; František Velich; Mečislav Petrů – Vratislav Lhota – Vladislav Martínek; Karel Roštík; Franišek Xaver Nevole; Jan Rosůlek
1905–1936
Zdroj: Lukeš Zdeněk – Hroch Pavel: Praha moderní III. Paseka. Praha 2014
Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže: