Skryté poklady architektury - 17. díl, část 1. - Pařížská ulice
Dnešní Pařížská ulice v Praze je synonymem luxusu, v minulosti tomu tak ale rozhodně nebylo. Nacházelo se tam totiž židovské ghetto, které po jeho zrušení v roce 1850 nahradila malá čtvrť Josefov. Když pak v roce 1893 vešly v platnost asanační zákony, celá tato oblast prošla zásadní změnou. V sedmnáctém díle pořadu Skryté poklady architektury se Zdeněk Lukeš vydá právě tam. V rámci prvního zastavení v této široké ulici se pak diváci dozvědí, co je to eklektická architektura nebo který dům přišel na konci 2. světové války o svou věž.
Činžovní dům s obchody, Pařížská 1
Dům s neobarokní fasádou citlivě navazuje na barokní Dientzenhoferův kostel sv. Mikuláše a současně stylově rezonuje i s protější stavbou nárožního Schierova domu Rudolfa Kříženeckého (Pařížská 2, 934/1) – první realizovanou položkou asanace pražského ghetta z konce 19. století. Známý pražský architekt a pedagog Jan Koula v tomto domě také bydlel.
Činžovní dům s obchody
Jan Koula
Pařížská 1 | 1073/1
1901
Činžovní dům s obchody, Pařížská 5
Dům s pěknou secesní zoomorfní dekorací sochařů Celestýna (Celdy) Kloučka a Karla Nováka je prvním příkladem stavby v asanovaném prostoru, která se hlásí k tehdy novému stylu a vyhýbá se historizujícímu dekoru.
Činžovní dům s obchody
Matěj Blecha – Celestýn Klouček
Praha 1-Staré Město, Pařížská 5 | 1075/1
1902
Zdroj: Lukeš, Zdeněk: Praha moderní I, Paseka, Praha 2012
Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:
Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše