Skryté poklady architektury - 17. díl, část 2. - Pařížská ulice
Bydlení jen pro vyvolené, i tak bychom mohli charakterizovat Pařížskou ulici v Praze, ale bylo to tak vždycky? Zdeněk Lukeš se v druhé části o Pařížské ulici porozhlédne právě po zdejších činžovních domech. Široká a upravená spojnice mezi vltavským nábřežím a Staroměstským náměstím získávala svou současnou podobu na začátku 20. století. Zdejší architektura je především směsicí stylů, od historismu přes eklekticismus až po nově nastupující secesi. Některé místní stavby jsou bizarní a sklidily kritiku už v době, kdy vznikaly, jiné lahodí oku i sto let po svém dokončení.
Obytný dům U Synagogy
Příklad poněkud bizarní tvorby v Praze i Paříži školeného architekta, jenž v podobném stylu navrhl nárožní domy na Strossmayerově náměstí 10 (965/VII) v Holešovicích a na Janáčkově nábřeží 5 (85/XVI) v katastru Smíchova. V kompozici domu i jeho detailech zahlédneme, jak inspiraci historickými styly, tak motivy secesní. Stavba byla po dokončení kritizována okruhem Jana Kotěry pro svou eklektičnost.
Obytný dům U Synagogy
Richarch Klenka, rytíř z Vlastimilu – František Weyr
Pařížská 17 | 98/V
1906–1907
Dům U První reduty
Palácový dům, který se obrací do malé piazzety u Staronové synagogy, má průčelí v eklektickém stylu, autor kombinuje prvky historismu a secese, jak je pro zástavbu Pařížské ulice typické. V parteru působí obchody, nároží do Pařížské a Břehové ulice jsou zvýrazněna věžemi.
Dům U První reduty
Bedřich Bendelmayer
Pařížská 19 | 203/V
1905–1906
Nárožní činžovní dům s obchody
Dům s fasádou ve stylu zoomorfní secese uzavírá frontu domů a výrazně se uplatňuje při pohledu z ústí Pařížské ulice. Maškovým oblíbeným motivem je nárožní arkýř. Průčelí je zdobeno štuky a mozaikami podle návrhu autora, mimo jiné významného malíře secesní éry.
Nárožní činžovní dům s obchody
Karel Vítězslav Mašek
Pařížská 28 | 131/V
1907
Činžovní dům, Maiselova 21
Monumentální stavba ovládá komorní prostor náměstíčka u Staronové synagogy. Dům ve stylu pozdní secese s kuriózní biedermeierovskou dekorací vyniká luxusními byty s velkými zimními zahradami opatřenými rozměrnými okny. Objekt byl přijat odbornou veřejností příznivěji než o něco starší eklektická stavba téže dvojice autorů na nedalekém nároží Pařížské a Červené ulice, již zmíněný dům U Synagogy.
Činžovní dům, Maiselova 21
Richard Klenka, rytíř z Vlastimilu – František Weyr
Maiselova 21 | 49/V
1910–1911
Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:
Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše