Skryté poklady architektury - 19. díl - Hotel InterContinental
Poslední výlet Zdeňka Lukeše po pražském Starém Městě zavede diváky k hotelu InterContinental. Brutalistní stavba, která je dítětem roku 1968, patří díky úchvatnému výhledu z hotelové terasy a v neposlední řadě i vyhlášené kuchyni mezi vyhledávané turistické cíle. V minulosti šlo o první hotel, který v tehdy komunistickém Československu mohl postavit zahraniční hotelový řetězec, v tomto případě InterContinental. Uvnitř budovy se nachází i zajímavá umělecká sbírka obrazů, plastik a dalších děl, jenž pocházejí z dílen významných českých umělců, jako byli například Stanislav Libeňský nebo René Roubíček.
Na části domovního bloku, který z poloviny zničil požár ve válečných letech, byl na sklonku šedesátých a začátku sedmdesátých let vybudován moderní hotel sítě InterContinental – tedy první případ spolupráce s investorem ze Západu. Jedná se o mohutnou solitérní budovu ve stylu brutalismu, nacházející se v exponované poloze na konci Pařížské ulice. Průčelí tvoří nemaskovaná železobetonová struktura v kombinaci s keramikou a skleněnými panely. Na ploché střeše nalezneme vyhlídkovou terasu, v domě je možné využít kongresový sál, konferenční salonky, restaurace, kavárny a bary, pokoje v severozápadní partii nabízejí pohled na panorama Pražského hradu.
Přestože je budova hotelu záměrně kontrastní měřítkově, tvarově i materiálově k okolní asanační zástavbě počátku 20. století, jde o architektonicky cenný objekt, jehož hmotu vyvažuje piazzetta s podzemními garážemi a parkovou úpravou na jižní straně. Směrem k nábřeží architekti navrhli romantickou zahradu, do níž byl později vestavěn malý krytý bazén, jenž ovšem kvalit původní stavby již nedosahuje. Hotel InterContinental měl rovněž netradičně řešené interiéry společné části (Jan Bouček ad.), v níž byl do kontrastu postaven soudobý design a historické prvky; do dnešních dnů se však nedochovaly. Na výzdobě budovy se podílela řada významných umělců té doby, jako např. Josef Klimeš, František Ronovský, René Roubíček, Miloslav Hejný. Stavba představuje kvalitní ukázku brutalismu v české architektuře sedmdesátých let.
Hotel InterContinental
Karel Filsak – Karel Roubíček – Jaroslav Švec – Zdeněk Rotthbauer – Jan Šrámek ad.
Praha 1 – Staré Město, Pařížská 30/43/I
1968–1974
Zdroj: LUKEŠ, Zdeněk – KRATOCHVÍL, Petr. Praha moderní. Velký průvodce po architektuře. Paseka 2015
Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:
Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše