Skryté poklady architektury - 52. díl - Sovovy mlýny
Mnohokrát přestavovaný areál na Kampě na břehu Vltavy je středověkého původu. Založily ho benediktýnky od sv. Jiří. Za husitských válek vyhořel, pak jej obnovil konšel Václav Sova. „Ten vytvořil komplex budov včetně zahrady i mlýna, který poté vyhořel,“ vypráví populizátor a architekt architektury Zdeněk Lukeš. Po požáru město mlýn přestavělo. Za majitele Františka Odkolka byl v 19. století přebudován ve stylu romantické gotiky architekty Josefem Krannerem a později Josefem Schulzem. Po dalším požáru na konci 19. století byly mlýny opuštěny. Po dalších úpravách v nich sídlila pracoviště ČSAV.
Ve značně zchátralém stavu je od města získala mecenáška Meda Mládková. „Když Meda Mládková na přelomu století získala Sovovy mlýny, tak požádala architektku Helenu Bukovanskou, aby mlýny zrekonstruovala. Poté oslovila své přátele umělce, aby stavbu moderně akcentovali,“ říká Lukeš. Výtvarníci Václav Cigler a Marian Karel budovu zvýraznili skleněnou lávkou, respektive skleněnou nástavbou schodišťové věže a dalšími prvky.
Dnes je zde stálá expozice sbírky moderního umění Jana a Medy Mládkových, včetně známé kolekce obrazů Františka Kupky, a různé dočasné výstavy, dále restaurace a muzeumshop. Na nádvoří i v okolí mlýnů je umístěna řada plastik například M. Chlupáč, M. Gabriel, D. Černý, O. Zoubek, R. Roubíček a podobně. Dnešní Sovovy mlýny fungují za spolupráce hl. m. Prahy, nadace Jana a Medy Mládkových a pana Jana Smetany, ředitele nadace.
Děkujeme za umožnění natáčení Hl. městu Praze, Nadaci Jana a Medy Mládkových a panu Janu Smetanovi, řediteli nadace.
Sovovy mlýny
Josef Kranner; Josef Schulz; Helena Bukovanská, Marian Karel, Václav Cigler ad.
U Sovových mlýnů 2, Praha 1 - Malá Strana, čp. 503