ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše Národní technická knihovna

Skryté poklady architektury - 54. díl - Národní technická knihovna

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury - Veletržní palác

zrušit

4 m 58 s

Národní technická knihovna (NTK) v Praze byla vystavěna v letech 2006-2009 na základě vítězného návrhu ze soutěže, vypsané v roce 2000. Tu vyhrál tým studia Projektil (Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister a Petr Lešek) a architekt Václav Králíček (ten se dalších prací na projektu již neúčastnil). Prováděcí plány vypracoval ateliér Helika, stavbu provedlo konsorcium firem Sekyra Group, Metrostav a OHL-ŽS.

Její historie však sahá až do roku 1718. Tehdy vznikla sbírka knih prvního stavovského profesora inženýrství Christiana Willenberga. Během dalších dvou století se knihovna rozrůstala jako součást Českého stavovského polytechnického ústavu a jiných předchůdců dnešního ČVUT v různých lokalitách. Knihovna se přestěhovala do Klementina jako Knihovna vysokých škol technických (KVŠT) v roce 1935.

V roce 1960 byla přejmenována na Státní technická knihovna (STK) a prostor Klementina jí postupně přestal vyhovovat. Dva dálkové skladovací prostory proto byly pořízeny v letech 1974 až 1981 Praze 4 – Písnici (jeden objekt pro 100 000 svazků) a ve Lhotě u Dolních Břežan (dva objekty, každý pro 200 000 svazků). Knihovna i nadále hledala trvalejší řešení nevyhovujících prostor, kdy se nakonec v druhé polovině 90. let podařilo prosadit projekt výstavby Národní technické knihovny (NTK) v Praze 6 – Dejvicích, v centru českého technického vzdělávání.

V nové budově v Dejvicích jsou přístupné knihovní fondy NTK (původně Státní technické knihovny) a část fondů knihoven Českého vysokého učení technického v Praze a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Za architektonický návrh získala budova řadu ocenění, kupříkladu Grand Prix architektury, Stavba roku či Czech Grand Design.

Dům se tvarově liší od ostatních budov kampusu ČVUT a VŠCHT zaobleným tvarem průčelí, což oživuje tuto lokalitu. Půdorys tvoří čtverec o straně 70 m, plášť je ze skleněných panelů. Devítipodlažní objekt (6 nadzemních+3podzemní) má v suterénu sklady a garáže, v přízemí se nachází přednáškový sál pro 230 osob, odbočka městské knihovny, šatna a kavárna. Vlastní knihovna, jejíž kapacita je dnes přes 1,7 milionu svazků. Nejžádanější tituly jsou volně přístupné přímo na místě, a to v počtu až 500 000 kusů. Horní patra s ochozy vnějšího atria zdobí komiksové kresby rumunského výtvarníka Dana Perjovschiho. Prostor oživují barevné podlahy a design, jež navrhlo studio PAS.

NTK nabízí 1 286 studijních míst, 448 relaxačních míst (z toho 33 ve venkovních atriích), 18 týmových studoven či 29 individuálních studoven. Je zde kavárna a prostor pro pořádání konferencí, výstav a dalších kulturních aktivit, přičemž otevírací dobu má NTK nonstop po celý rok.

Národní technická knihovna
Technická 6/2710, Praha 6 - Dejvice
2000-2009
Projektil architekti

Podívejte se také na další díly pořadu Skryté poklady architektury ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl