Skryté poklady architektury - 59. díl - Müllerova vila
Müllerova vila je nejvýznamnějším moderním rodinným domem v Praze. Jde o vrcholné dílo brněnského rodáka Adolfa Loose, architekta, designéra a teoretika, který patří k zásadním osobnostem světové architektury první poloviny 20. století. Mezi jeho vynálezy patří tzv. prostorový plán (Raumplan).
Místnosti v domě jsou uspořádány hierarchicky tak, že se liší svými proporcemi. Coby ústřední prostor slouží obývací pokoj, k němuž přiléhají další místnosti, jež jsou důmyslně uspořádané a vzájemně propojené schodišti. Komplikovanou konstrukci stavby s mnoha výškovými úrovněmi zakončuje vyhlídková terasa na ploché střeše. Zvenku přitom působí dům nenápadně. Průčelí člení jen okenními otvory a směrem do ulice balkon. Dům má železobetonovou konstrukci a vápennou omítku. V roce 2000 byla dokončena náročná rekonstrukce stavby (arch. Václav Girsa a kol.), které byl vrácen vzhled z roku 1931 do všech detailů včetně vnitřního zařízení. Oprava se týkala i romanticky pojaté zahrady, jejíž vzhled se strohou stavbou kontrastuje. Vilu dnes spravuje Muzeum hl. m. Prahy a je možné ji navštívit.
Obdobný, ale o něco menší dům, tzv. Winternitzovu vilu, navrhl Loos se svým spolupracovníkem Karlem Lhotou v letech 1931-1932 také ve smíchovské ulici Na Cihlářce 10 (2092/XVI). Winternitzovu vilu můžete také navštívit v našem pořadu ZDE: Skryté poklady architektury - 56. díl - Winternitzova vila
Rodinný dům Františka Müllera
Adolf Loos - Karel Lhota
Nad Hradním vodojemem 14 | 642/XVIII, Praha 6 - Střešovice
1929-1931
Poděkování za umožnění natáčení patří paní PhDr. Zuzaně Strnadové, ředitelce Muzea hlavního města Prahy. Tento díl seriálu Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše byl natáčen v prostorách ve správě Muzea hlavního města Prahy.