Skryté poklady architektury - 63. díl - Úpravy II. nádvoří a Středního křídla Nového královského paláce - Jaroslav Fragner
Respektovaný architekt Jaroslav Fragner (1898-1967) byl Gočárovým žákem na pražské AVU a později jeho nástupcem na tamní škole architektury. V meziválečné éře se proslavil svými funkcionalistickými realizacemi (dětská nemocnice v Mukačevu, elektrárna v Kolíně, vily v Kolíně, Kostelci nad Černými lesy a na Barrandově, továrna na léčiva v Měcholupech, letní domky v Nespekách, prodejna fy Tatra v Kolíně, palác Merkur v Praze - Starém Městě aj.). Po válce byl autorem planetária v Praze - Bubenči, kulturního domu v Ostravě a především ceněné rekonstrukce areálu pražského Karolina. V éře prezidenta Antonína Novotného prováděl jako vedoucí hradního ateliéru SÚRPMO rekonstrukce na Pražském hradě.
Navrhl novou dlažbu II. nádvoří s kašnou (ta byla později zničena a lev Vincence Makovského z ní dnes zdobí pylon před Pacassiho branou (arch. Marek Štěpán)). Fragner dále rekonstruoval Střední křídlo Nového paláce (nové horizontální konstrukce, okna zasunuta do špalet, úprava Široké chodby, přilehlých salonků a tzv. Fragnerovy galerie). Jeho žáci Fröml, Reml a Martinec pak upravili Staré a Nové zámecké schody, hradní poštu a vybudovali restauraci v zahradě Na Baště. Fragnerovy hradní práce jsou osobitým příspěvkem moderní architektury do pestré stylové mozaiky naší nejvýznamnější památky.
Úpravy II. nádvoří a Středního křídla Nového královského paláce
Jaroslav Fragner
areál Pražského hradu, Praha 1 - Hradčany
1957-1967
TV Architect děkuje Správě Pražského hradu za spolupráci a umožnění natáčení v prostorách Pražského hradu.