Skryté poklady architektury - 69. díl, část 1. - Stavby židovských architektů v pražských Holešovicích - Bubnech
Oblast Buben, býv. obce, rozkládající se u brodu přes Vltavu (dnes v katastru Holešovic) byla systematicky zastavována bloky činžovních nebo družstevních domů od konce předminulého století. Žilo zde také hodně obyvatel německého nebo židovského původu. Židé zde ve vnitrobloku při Heřnanově ulici a třídě Dukelských hrdinů měli i svou synagogu. Ta byla později zrušena, ale budova zde stojí dodnes. Židovští investoři si pak od dvacátých let minulého století vybírali pražské židovské architekty, kteří tu - zejména ve 30. letech - realizovali řadu pozoruhodných funkcionalistických staveb.
Patřil k nim Erwin Katona, který přišel do Prahy z Budapešti. Byl autorem dvojdomů ve Veverkově a Veletržní ulici, dále ulici Strojnické a U Studánky nebo činžáku v ulici U Smaltovny s keramickou fasádou.
Úspěšná dvojice Ernst Mühlstein (žák Jana Kotěry) a Victor Fürth projektovala elegantní domy ve Veletržní a Janovského ulici. Gočárův žák Eugen Rosenberg navrhl špičkové funkcionalistické činžáky v ulicích Schnirchově, Letohradské, Antonínské a na třídě M. Horákové se známou Erhartovou cukrárnou, která funguje dodnes.
Architekt Otto Zucker projektoval nenápadný, ale velmi elegantní dům v ulici Františka Křížka, zatímco Martin Reiner (po válce též respektovaný sochař) s Juliem Landsmannem byli autory domů a dvojdomů v ulici Heřmanově, U Letenských sadů, Farského a Pplk. Sochora s typickými tresorovými vstupními dveřmi, markýzou nebo kruhovými okny.
Konečně Ohmannův a Loosův žák Rudolf Wels s Guido Lagusem byli autory nárožních domů ve Veverkově a Dobrovského ulici.
Osudy těchto tvůrců byly různé: Wels a Zucker zahynuli v Osvětimi (odesíláni tam byli via Terezín z Bubenského nádraží, kde dnes vzniká Památník ticha), Rosenberg, Katona, Mühlstein s Fürthem a Lagus emigrovali před válkou a působili pak v zahraničí. U nás se pak na tyto talenotované umělce na dlouho zapomnělo, připomněla je až výstava a katalog Splátka dluhu na počátku tohoto století. Připomínají je nyní i dva díly našeho seriálu. Pro úplnost dodávám ještě další jména židovských projektantů, jejichž stavby se v Bubnech nacházejí: Otto a Karl Kohnové, Jan Urbach nebo Rudolf Winternitz.
Stavby židovských architektů v pražských Holešovicích - Bubnech
Erwin Katona, Ernst Mühlstein - Victor Fürth, Eugen Rosenberg, Otto Zucker, Martin Reiner - Julius Landsmann, Rudolf Wels - Guido Lagus
Praha 7 - Holešovice
30. léta 20. století