Skryté poklady architektury - 74. díl - Národní divadlo
Výbor pro výstavbu Národního divadla v Praze byl založen již roku 1850. Vznikla veřejná sbírka a na stavbu přispěl panovník i řada šlechtických rodů. V roce 1865 byl návrhem budovy na stísněném lichoběžníkovém pozemku na vltavském nábřeží pověřen Josef Zítek, který svůj post obhájil i v následném konkurzu. V roce 1862 byla na místě vybudována prozatímní scéna dle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna, později zčásti inkorporovaná do definitivní stavby. Základní kámen byl položen v roce 1868. Nákladná budova byla dokončena až v roce 1881, vzápětí však vyhořela. Zítek odmítl pokračovat, a tak se úkolu budovu opravit a dokončit ujal Josef Schulz, který provedl i úpravy původního projektu a stavbu doplnil na jižním konci o tzv. Schulzův dům.
Definitivního otevření se Národní divadlo dočkalo až o dva roky později. Budova ve stylu italské renesance završená střechou ve stylu baziliky ve Vicenze (inspirovanou snad i siluetou kýlového zastřešení letohrádku královny Anny na Pražském hradě; podobnou střechu však má i budova vídeňské opery Zítkových učitelů Augusta Siccarda a Eduarda van der Nülla) je mistrovským dílem. Ač stojí na stísněné parcele, dominuje jak závěru Národní třídy, tak i vltavskému nábřeží.
Hlavní vstup je situován do Národní třídy. Na bohaté výzdobě průčelí a interiérů se podílela plejáda nejvýznamnějších umělců té doby, později označovaných jako generace Národního divadla: Bohuslav Schnirch (trigy), Antonín Wagner, Josef Václav Myslbek, Julius Mařák, Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Vojtěch Hynais (opona), Josef Tulka, Václav Brožík a další.
Budova byla několikrát opravována, poslední velká rekonstrukce proběhla na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let (arch. Zdeněk Vávra, Pavel Kupka, Vladimír Gleich ad.). V jejím sousedství byla v roce 1936 postavena tzv. doplňková budova ve funkcionalistickém stylu dle návrhu architekta Vladimíra Wallenfelse propojená s historickou scénou krytým mostem. Ta byla později nahrazena novými provozními budovami (architekt Pavel Kupka) a také komorní Novou scénou navrženou architektem Karlem Pragerem v brutalistním stylu.
Zítkovo a Schulzovo Národní divadlo je nejvýznamnější architektonickou realizací druhé poloviny XIX. století v Praze.
Národní divadlo
Josef Zítek - Josef Schulz
Národní 2/223/II, Praha - Nové Město
1865-1883
TV Architect děkuje panu Tomáši Staňkovi za spolupráci a umožnění natáčení v prostorách Národního divadla.