3 m 05 s
/ Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
Vila byla postavena ve stylu opožděného secesního neoklasicismu s art decovými interiéry podnikatelem F. Grossmannem jako rodinné i firemní sídlo své stavební firmy. Dokončena byla v roce 1923 a majitel s rodinou ve vile žil pouhých deset let. Kvůli hospodářské krizi a finančním problémům spáchal v roce 1933 sebevraždu. V 60. letech budova sloužila i jako školské zařízení, byla v ní mateřská škola a později také školní družina. Dům léty značně chátral, unikátní vnitřní zařízení domu se však z velké části zachovalo. Nyní se vily ujalo město Ostrava, které ji přestavuje na kulturní centrum.
Grossmannova vila patří k architektonickým perlám krajského města, které počítá s tím, že ji v budoucnu zpřístupní veřejnosti. Konat se zde budou prohlídky pro širokou veřejnost a vzniknou i společné prostory, kde se budou konat různé kulturní akce či přednášky. Zároveň tady bude několik pokojů v historickém stylu a bude možné se tady ubytovat.
Cílem rekonstrukce je vrátit vile její původní architektonickou hodnotu a v maximální míře zachovat původní prvky.
Grossmannova vila
28. října 1674/131, Moravská Ostrava a Přívoz
1923-1924
TV Architect děkuje městu Ostrava za spolupráci a umožnění natáčení.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Městská jatka v Ostravě
Cihelná stavba vznikala po etapách dle severočeského odborníka na industriální architekturu Antona Mollera. Nejdříve vznikla část v historizujícím pojetí (stav. Oscar Mratschek), kdy na počátku minulého století byla přistavěna Ignazem Felixem druhá etapa s mohutnou věží. Další partie - omítaná - vznikla na počátku dvacátých let, ta však byla během nedávné rekonstrukce odstraněna a nahrazena novostavbou. Jatky postupně chátraly a nakonec byly léta opuštěné.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Nová radnice Ostrava
Na radnici byla v roce 1923 vypsána architektonická soutěž, kterou vyhrál profesor brněnské techniky Vladimír Fišer (1870-1947), někdejší absolvent pražské techniky, ve spolupráci s ostravskou firmou Kolář a Rubý. Do náměstí se budova obrací trojicí křídel, portikus zdobí plastiky Myslbekova žáka Václava Macha. Hlavní dominantou je ocelová vyhlídková věž s ochozem umístěná v ose stavby o výšce 85m.