Skryté poklady architektury - 81. díl - Kotěrovy hrobky na Novém židovském a Olšanském hřbitově
Jan Kotěra (1871-1923) navrhl celou řadu hrobek mimo Prahu (Kosova Hora, Hronov, Frýdek, Kolín, Dobruška) i v naší metropoli (Nový židovský, Olšanský, Vinohradský, vyšehradský a libocký hřbitov). V tomto díle Skrytých pokladů architektury si prohlédneme jeho náhrobky na Novém židovském hřbitově a sousedních Olšanských hřbitovech v katastru Žižkova (Praha 3). K jeho nejstarším hrobkám patří náhrobek rodiny JUDr. Nathana Robitscheka a JUDr. Friedricha Elbogena při severní zdi Nového židovského hřbitova z let 1900-1901. Dále je zde ještě hrob JUC. Maxe Perutze z roku 1904. Náhrobní kámen Egona Perutze je kopií jednoho ze sloupků Robitschekova hrobu. Někteří odborníci připisují Kotěrovi i Waldesovu hrobku, jeho autorství však není potvrzeno.
Na Olšanských hřbitovech navrhl Kotěra náhrobek MUDr. Karla Maydla s výzdobou Bohumila Kafky. K raným projektům (1901-1905) patří i hrobka Mařenky Kožíškové, dále hrobky herce Jakuba Vojty Slukova a rodiny herce Eduarda Vojana (plastiky Stanislava Suchardy), náhrobek paní Marie Štěpánkové nebo hroby rodiny Grohovy (dekorace S. Sucharda) a Mrázovy (dochováno jen ve fragmentu). O něco mladší jsou hroby rodiny Rubešovy, Janouškovy (kalvárie Jana Štursy) a Rubešovy/Noskovy i kubizující náhrobní deska Kotěrových příbuzných (kol. 1915). Jeho posledním dílem na Olšanech je hrob rodiny právníka a politika JUDr. Antonína Schauera ozdobený plastikou holubice od Otakara Španiela.
Většina hrobů dnes bohužel není v optimálním stavu, přišla zpravidla o kovové prvky, které byly odcizeny. Při této příležitosti upozorňujeme na možnost adopce hrobek (viz web Správy pražských hřbitovů), která pomáhá vrátit cenným náhrobkům původní vzhled.
Kotěrovy hrobky na Novém židovském a Olšanském hřbitově
Jan Kotěra
Izraelská a Vinohradská ulice, Praha 3 - Žižkov
1901-1922
TV Architect děkuje za spolupráci a umožnění natáčení Správě pražských hřbitovů a Židovské obci v Praze.