Skryté poklady architektury - 83. díl - Michelská vodárenská věž
Věž Vršovické vodárny, která ovšem stojí v katastru Michle (proto název Michelská vodárenská věž) a která zásobovala vltavskou vodou velkou část Prahy (kromě Vršovic i Michli nebo Krč), patří svým střízlivým architektonickým řešením ve stylu moderny k dílům z Kotěrova vrcholného tvůrčího období. Stavbu provedla firma Kress specializující se na vodní díla. Voda se přiváděla od Vltavy z Braníka, investorem bylo tehdy ještě samostatné město Vršovice, jež se nacházelo v údolí, a proto si pronajalo pozemek na vyvýšeném místě sousední obce Michle zv. Zelená liška dle známého zájezdního hostince.
Dřík z různých cihelných vazeb je završen rezervoárem s geometrickým dekorem a je ukončen nízkou přilbicí. Portál věže je aluzí na portál jedné ze staveb holandského architekta Hendrika Petruse Berlageho - Kotěrova velkého vzoru. V malém areálu jsou ještě tři cihlové domky se strojovnou, vstupem do podzemní šachty a zázemím správce. Dnes už věž neslouží svému účelu a – jako záloha – je využíván jen podzemní rezervoár. Ve stejném stylu je pojednána i přečerpávací stanice vodovodu na břehu Vltavy v katastru Braníka (při ulici Vltavanů, čp. 229/XV). Obdobné dílo – vodárenskou věž – si Kotěra zopakoval ještě na předměstí Třeboně (v ulici Na Kopečku), jen její proporce se poněkud liší. Všechny stavby michelského i branického areálu prošly nedávno rekonstrukcí včetně všech detailů. Investorem bylo hlavní město Praha.
Michelská vodárenská věž
Jan Kotěra
5. května, 140 00 Praha 4
1906-1907
TV Architect děkuje za spolupráci a umožnění natáčení Správě Magistrátu hlavního města Prahy a společnosti LIGA, panu Ing. Karlu Zajíčkovi LIGA a.s.