Skryté poklady architektury - 132. díl - Tři stavby Ladislava Machoně v Pardubicích
Významný pražský architekt Ladislav Machoň (1888-1973), absolvent pražské techniky, byl autorem několika nepřehlédnutelných budov v Pardubicích.
Budova Passage s Machoňovou pasáží
třída Míru 60, Pardubice
1924-1925
Ladislav Machoň
Ve stylu art deco projektoval v letech 1924-1925 palác Passage s populární pasáží, která propojuje třídu Míru s ulicí Za pasáží. Investory byli pardubičtí stavitelé Antonín Kratochvíl a František Veselý. V pasáži bylo 18 obchodů, populární Hofmanova kavárna a cukrárna, v podzemí pak restaurace. Čela kleneb vyzdobil freskami Machoňův švagr malíř Alexandr Vladimír Hrska. Na průčelí do tř. Míru jsou plastiky alegorií řemesel od Karla Dvořáka a keramické vlysy Karla Pokorného. Na budovu měla navazovat městská tržnice dle Machoňova návrhu, ta však nebyla nikdy postavena. V roce 2013 prošla stavba rekonstrukcí dle projektu Miroslava Petráně.
Budova Ředitelství pošt a telegrafů (dnes Krajský úřad)
náměstí Republiky 12, Pardubice
1923-1925
Ladislav Machoň
Budova Ředitelství pošt a telegrafů byla Machoněm navržena a postavena v letech 1923-1925, stavěla firma V. O. Medka. Velkorysý koncept uzavírající náměstí na půdorysu „L“ je proveden ve stylu art deco s prvky neoklasicismu. Ve vestibulu jsou u paty schodiště dva mramoroví zubři od Jaroslava Horejce, v patře je velkorysá artdecová vstupní hala.
Budova reálného gymnázia (dnes SPŠE a VOŠ)
ul. Karla IV. 13, Pardubice
1925-1929
Ladislav Machoň
Protější budova reálky ve stejném stylu z let 1925-1929 má rovněž průčelí ze žlutých cihel v kombinaci s omítanými partiemi. Dominantou je nárožní věžová nástavba s měděným obkladem. V nárožní partii je umístěna plastika Jinoch od Karla Pokorného. Součástí komplexu je i tělocvična a dům ředitele.
Machoň navrhl dále v Pardubicích v konstruktivistickém stylu budovy pošty (tř. Míru 105) a finančních a soudních úřadů (Na Třísle 118).