Sourabh Gupta: Můžu dát nápadům fyzickou podobu
Indické architektonické studio Archohm Consults představilo na Světovém festivalu architektury v Berlíně hned dva své projekty Taj Ganj Center, asanaci města kolem Tádž Mahalu, a Shilpgram, který bychom do češtiny přeložili jako řemeslnou vesnici. Sourabh Gupta, ředitel a hlavní architekt ateliéru, který si o projektech povídal s týmem TV Architect, o něm říká, že je to jako přivést minulost do současnosti a oslavovat indické řemeslné umění.
V rámci projektu Taj Ganj Center se architekti snažili pro návštěvníky nejikoničtějšího muslimského mauzolea vytvořit jakési jeviště. Začali úklidem, přidali služby a nově upravili povrchy, které určitým způsobem reprezentují město a kulturu, protože použili místní kámen a intarzie, obojí samozřejmě představené ve velice moderním kontextu. „A nakonec jsme dodali zážitkový design, vytvořili jsme novou image a novou tvář celého města, což je základem toho, jak ho lidé dnes budou vnímat,“ doplňuje Sourabh Gupta.
Druhý projekt konceptuálně vychází z pouličního formátu. „V Indii najdete pouliční bazary a trhy, které jsou tu určitým způsobem překroucené, až z nich vznikla doslova spirála v architektonické podobě, která je následně oslavou tohoto obchodního podniku pro dnešní dobu,“ shrnuje Gupta, podle kterého je současná doba pro architekturu velmi zajímavá, ať už z hlediska technologií, nebo komunikačních schémat. Sám se do architektury zamiloval ještě jako malý a je pro něj cestou, skrz kterou může dát svým nápadům fyzickou podobu.
red