4. 10. 2024
/ Autor: Václav Stašek
Praha se připravuje na další významnou architektonickou proměnu, která slibuje přinést do města nejen pozoruhodnou stavbu, ale také nové kulturní a společenské centrum. Projekt Vltavská filharmonie, jenž byl nedávno představen ve finální studii, vzbuzuje zájem odborníků i veřejnosti. Nyní se blíží klíčová fáze – získání stavebního povolení.
Vltavská filharmonie, jejíž návrh vzešel z mezinárodní architektonické soutěže, kterou vyhrálo dánské studio Bjarke Ingels Group (BIG), se stává stále reálnější. Praha nedávno dokončila studii proveditelnosti, která detailně analyzuje technické, ekonomické a právní aspekty projektu. Tento dokument je klíčový pro další postup a získání nezbytných povolení.
Nyní se soustředí na přípravu dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení. Zatím se daří držet krok s naplánovaným harmonogramem a ten říká, že by se projekt měl začít stavět v roce 2027 a dokončení se plánuje na rok 2032. Projekt Vltavské filharmonie zahrnuje nejen samotnou koncertní síň, ale i rozsáhlou revitalizaci okolí. Přibyde více stromů, pobytových trávníků a na terasách by měly růst rostliny.
Odhadované náklady na výstavbu se pohybují kolem 11,65 miliardy korun, přičemž město plánuje využít kombinaci vlastních zdrojů, státních dotací a potenciálně i soukromých investic. Přesný model financování je stále teprve v řešení. Nicméně dle vedení města, je možnost, že Praha bude nést náklady sama a je na to připravena.
Architektonický návrh studia BIG, který porota vybrala z 19 návrhů renomovaných světových ateliérů, zaujal svou inovativní koncepcí a citlivým začleněním do pražského panoramatu. Budova s charakteristickými terasami a prosklenými plochami má ambici stát se novou dominantou města a symbolem jeho kulturního rozkvětu.
Vltavská filharmonie představuje pro Prahu výzvu i příležitost. Zatímco kritici poukazují na vysoké náklady a možná rizika, zastánci projektu zdůrazňují jeho potenciál oživit kulturní scénu a přitáhnout do města nové návštěvníky. S postupujícími přípravami se debata o budoucnosti tohoto ambiciózního záměru jistě bude dále rozvíjet. Jedno je však jisté - pokud se projekt podaří realizovat, Praha získá nejen špičkový koncertní sál, ale i nový architektonický skvost, který může výrazně posílit její postavení mezi evropskými kulturními metropolemi.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Petr Hlaváček, Josef Pleskot a Martin Krupauer na téma Vltavské filharmonie
Dlouhodobým záměrem hl. města je vybudovat v Praze nový koncertní sál, který by splňoval světové standardy. Cílem je také to, aby stavba podpořila pověst Prahy jakožto kulturní metropole. Projekt by měl vytvořit nový živý otevřený a plně využívaný veřejný kulturní prostor pro všechny návštěvníky a především Pražany. Takovým projektem má být dlouho diskutovaná stavba Vltavské filharmonie. Projekt aktuálně postupuje do další fáze, Rada hlavního města Prahy schválila jeho pokračování.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Model fungování Vltavské filharmonie bude mít vliv na financování stavby
Ještě v letošním roce by měl vzniknout model fungování připravované budovy Vltavské filharmonie. Podle něj bude jasnější, na kolik stavba přijde, neboť by měl například ukázat, kdo konkrétně zde bude sídlit, jak bude provoz fungovat či zda město bude muset na provoz zřídit samostatnou organizaci, či společnost.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Vltavská filharmonie bude postavena podle návrhu studia Bjarke Ingels Group. Jaké návrhy se umístily na ostatních příčkách?
Nový koncertní sál v Praze postaví ateliér Bjarke Ingels Group, po světě známý pod zkratkou BIG. Budovu od světoznámého studia v čele s architekty Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem vybrala porota mezi devatenácti odevzdanými návrhy. Základní kámen nového koncertního sálu by měl být položen v roce 2025, hotová budova se pak otevře návštěvníkům v roce 2032. Podívejte se, které návrhy se umístily na ostatních příčkách.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
První klimaticky neutrální pražská čtvrť by měla vyrůst v okolí budoucí Vltavské filharmonie
Nová městská čtvrť, která se chystá v lokalitě Bubny-Zátory a kde také najde místo nový koncertní sál filharmonie bude mít i vlastní technickou infrastrukturu. Její podobu schválili v rámci studie v uplynulých dnech radní hlavního města Prahy. Díky studii má tak hlavní město šanci na vznik první klimaticky neutrální městské čtvrti, která nebude závislá na plynu nebo uhlí.