Třeboň | Národní poklady II
Malebná krajina Třeboňska s unikátní sítí rybníků, rozlehlými borovými lesy, vzácnými rašeliništi, historickým městem Třeboň a zachovalou vesnickou architekturou patří mezi nejkrásnější oblasti jižních Čech. Díky mimořádně cenným přírodním lokalitám byla na podstatné části Třeboňské pánve vyhlášena CHKO Třeboňsko, která je současně i biosférickou rezervací. Třeboňsko nabízí velké množství významných kulturních a technických památek, o jejichž hodnotě mimo jiné svědčí kandidatura Třeboňského rybníkářského dědictví do světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Krajina Třeboňska
Přestože lidé přetvářeli místní krajinu po mnoho století, zachovaly se zde původní biotopy i mnoho původních druhů rostlin a živočichů.
Třeboňsko – centrum českého rybníkářství
Třeboňsko se svými 460 rybníky je tradičním centrem českého rybníkářství. Historie rybníkářství na Třeboňsku je úzce spjatá s rodem Rožmberků, kteří zde působili ve 14. až 17. století. Za jejich podpory byla postavena podstatná část současné třeboňské rybniční soustavy včetně nejznámější vodních děl, jako jsou například rybníky Svět a Rožmberk či umělý kanál Zlatá stoka.
Historické památky Třeboňska
Přirozeným centrem Třeboňska je historické město Třeboň, kde najdete také nejvýznamnější památky oblasti v čele se Zámkem Třeboň a malebným historickým náměstím. Mnoho zajímavých církevních památek, zámků anebo muzeí najdete však i mimo město Třeboň. Malebnou krajinu Třeboňska doplňují půvabné vesnice a vesničky se zachovalou lidovou architekturou, z nichž některé jsou chráněny formou vesnických památkových zón (např. Kojákovice, Bošilec, Ponědřážka, Pístina).
Příroda Třeboňska
Třeboňská příroda se vyznačuje přítomností mnoha cenných biotopů, ať už jde o rašeliniště s výskytem vzácných druhů rostlin a bezobratlých živočichů, rozsáhlé lesní porosty či rybníky, které často nahradily původní mokřadní biotopy.
Tomáš Nývlt
Zdroj: Trebonsko.cz
Další národní poklady, o kterých si můžete přečíst na TV Architect najdete na kanálu CzechTourism.