TV Architect na Slovensku - Martin Bumbál a Damian Vizár z QArtAll atelieru
Slovenský QArtAll atelier byl založen v roce 1996. Portfolio je velmi široké, studio se věnuje urbanismu, architektuře i tvorbě designových interiérů. Mezi nejvýznamnější díla patří Radošínské naivné divadlo či změny na bratislavském letišti po vstupu do Schengenského prostoru. Pozvání do našeho studia přijali architekti Martin Bumbál a Damian Vizár.
Jedním z nejvýznamnějších a nejambicióznějších projektů je práce ateliéru v africké Ghaně. Projekt na zelené louce kombinuje umění, vzdělávání a kulturu a je příkladem toho, jak může umění překračovat hranice a spojovat lidi v různých koutech světa. Vznikla zde nová sídla pro střední vrstvu. „Bylo zajímavé tvořit urbanismus v jiné klimatické i kulturní lokalitě. Byla to velmi zajímavá zkušenost, bohužel některé dílčí projekty nebyly z politických důvodů dotáhnuté zcela do konce,“ říká architekt Martin Bumbál.
Po více než pěti desetiletích provozu se budova Radošínského naivného divadla ocitla v havarijním stavu. Potřeba rekonstrukce byla neodkladná, a to jak z hlediska bezpečnosti, tak z hlediska zachování kulturního dědictví. QArtAll atelier byl pověřen tímto náročným úkolem díky své pověsti v oblasti citlivé rekonstrukce historických budov a inovativního designu. Byly zavedeny moderní technologie a prvky, které by zlepšily funkčnost a pohodlí pro herce i diváky. Tento projekt nejenže revitalizoval historický prostor, ale také posílil jeho postavení jako centra kulturního dění a uměleckého vyjádření. „Akustika je zde vyřešena na základě panelu z europalet, ty jsou překryté speciální tkaninou. Tento systém nabízí i scénografické možnosti. Řešení ušetřilo velmi peněz, přitom se jedná o jeden z nejlepších akustických prostorů na Slovensku,“ říká architekt Damian Vizár.
QArtAll atelier, známý svou kreativitou a inovativními přístupy k architektuře a designu, vytvořil projekt rodinného domu na Starém městě v Bratislavě, který je příkladem moderní a udržitelné architektury. Tento dům kombinuje estetický design s nejnovějšími technologiemi v podobě fotovoltaické fasády. Technologie přináší svým obyvatelům komfortní a ekologicky šetrné bydlení. „Našli jsme jiný způsob řešení fasád, fotovoltaika se stala architektonickým prvkem, na základě kterého byla koncipována celá budova,“ říká architekt Martin Bumbál.
Ateliér se podílel i na prestižním projektu obnovy Grand Hotelu Royal Palace. Tento ikonický hotel, který se nachází v Turčianských Teplicích, byl zrekonstruován s ohledem na jeho historickou hodnotu a zároveň modernizován, aby splňoval nejvyšší standardy současného luxusního ubytování. Bylo potřeba skloubit hotelový a zdravotnický provoz. Celý objekt je napojený na aquapark, ateliér pracoval i na systému ohřevu vody v bazénech pomocí termálních pramenů.
Architekti pracovali také na projektu komunitních zahrad v městské části Bratislava-Čunovo. Tento projekt představuje harmonické spojení mezi přírodou a komunitním životem. Projekt získal ocenění Nejlepší developerský projekt roku 2012.
Ateliér se nyní věnuje přípravě dalších zajímavých projektů. Patří mezi ně projekty rezidenční výstavby s ohledem na životní prostředí, jako je např. polyfunkční dům Green cornenr v Bratislavě. Projekt bude mít zelenou fasádu se samostatným systémem zavlažování a nabídne více než 50 bytů v 7 podlažích. Projekt vzniká na starém brownfieldu na vcelku rušné křižovatce. Udržitelné řešení lokalitu velmi zklidní a zlepší tamní životní prostředí.