TV Architect na Slovensku - Štefan Polakovič a Lukáš Kordík ze studia GutGut
GutGut je inovativní slovenský architektonický ateliér vedený architekty Štefanem Polakovičem a Lukáším Kordíkem. Ateliér se věnuje širokému spektru činností od malých zásahů přes návrhy budov až po urbanistické plánování. Mezi jejich známé realizace patří bytový dům na Dunajské ulici v Bratislavě, rekonstrukce panelového bytového domu v Rimavské Sobotě, projekt pěti chat u Seneckých jezer a konverze industriálního objektu Mlýnice v Bratislavě. Tyto projekty kombinují mezinárodní zkušenosti s respektem k lokálnímu kontextu a historii.
Rekonstrukce panelového domu
Architekti představují svou odpověď na aktuální téma renovace panelových bytových domů. V projektu otevírají dům zevnitř ven a přetvářejí přízemí na komunitní prostor s kavárnou, fitcentrem a saunou propojený s terasou. Nová fasáda domu působí jednoduše a celistvě s výraznými zavěšenými ocelovými balkony. Otevření dispozic bytů napříč hloubkou domu je umožněno přestavbou panelových konstrukcí. Nejvyšší standard nabízí dva byty v nové střešní nástavbě.
Konverze objektu Mlynica
Tento projekt se odehrává v bývalém post-industriálním areálu Lehkých stavebních hmot v Bratislavě. Architekti využívají konstrukční a statickou podstatu původní stavby s železobetonovou kostrou a pórobetonovým zdivem. Nové prvky jsou vloženy do stávajícího obalu a fasády jsou otevírány účelově. Vertikální členění objektu na eventové prostory, administrativní prostory a byty komunikuje přes ústřední halový prostor bývalé výroby. Kontrast starého a nového zdůrazňuje kvalitu původního objektu a umožňuje jeho transformaci na moderní multifunkční prostor pro kulturní akce, firemní prezentace, administrativu a bydlení.
Kavárna Norma
Kavárna Norma vznikla na základech původních veřejných toalet v piešťanském městském parku. Její poloha a všude přítomná vzrostlá zeleň rozsáhlého parku dodávají tomuto místu jedinečný charakter a atmosféru. Na pomezí zeleně a města, na hranici jeho centra, zaplnila nový „maják“ prázdné místo vybavenosti parku. Reaguje na přítomnost zeleně maximálním otevřením fasád. Jednoduchý interiér kombinuje beton, ocel a dřevo. Červená ocelová policová stěna se schody svou barvou odkazuje na blízký Dům umění. Široké pobytové schody spojují kavárnu s parkem a slouží jako hlediště a zároveň jeviště života kavárny i města.
GutGut je aktivní i ve veřejné sféře, mimo jiné jako spoluorganizátor festivalu DAAD (Dny architektury a designu) v Bratislavě, který podporuje kritické diskurzy o lokálních problémech na mezinárodní platformě. Ateliér je laureátem ceny ARCH a několikanásobným laureátem Ceny za architekturu CE-ZA-AR. V roce 2019 byl jejich projekt Mlynica vybrán mezi 40 nejlepších projektů.