ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect na Slovensku Štefan Polakovič a Lukáš Kordík ze studia GutGut

TV Architect na Slovensku - Štefan Polakovič a Lukáš Kordík ze studia GutGut

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect na Slovensku - Pavel Kosnáč z ateliéru KOSI Architekti

zrušit

SK redakce TV Architect
17 m 28 s

GutGut je inovativní slovenský architektonický ateliér vedený architekty Štefanem Polakovičem a Lukáším Kordíkem. Ateliér se věnuje širokému spektru činností od malých zásahů přes návrhy budov až po urbanistické plánování. Mezi jejich známé realizace patří bytový dům na Dunajské ulici v Bratislavě, rekonstrukce panelového bytového domu v Rimavské Sobotě, projekt pěti chat u Seneckých jezer a konverze industriálního objektu Mlýnice v Bratislavě. Tyto projekty kombinují mezinárodní zkušenosti s respektem k lokálnímu kontextu a historii.

Rekonstrukce panelového domu

Architekti představují svou odpověď na aktuální téma renovace panelových bytových domů. V projektu otevírají dům zevnitř ven a přetvářejí přízemí na komunitní prostor s kavárnou, fitcentrem a saunou propojený s terasou. Nová fasáda domu působí jednoduše a celistvě s výraznými zavěšenými ocelovými balkony. Otevření dispozic bytů napříč hloubkou domu je umožněno přestavbou panelových konstrukcí. Nejvyšší standard nabízí dva byty v nové střešní nástavbě.

Konverze objektu Mlynica

Tento projekt se odehrává v bývalém post-industriálním areálu Lehkých stavebních hmot v Bratislavě. Architekti využívají konstrukční a statickou podstatu původní stavby s železobetonovou kostrou a pórobetonovým zdivem. Nové prvky jsou vloženy do stávajícího obalu a fasády jsou otevírány účelově. Vertikální členění objektu na eventové prostory, administrativní prostory a byty komunikuje přes ústřední halový prostor bývalé výroby. Kontrast starého a nového zdůrazňuje kvalitu původního objektu a umožňuje jeho transformaci na moderní multifunkční prostor pro kulturní akce, firemní prezentace, administrativu a bydlení.

Kavárna Norma

Kavárna Norma vznikla na základech původních veřejných toalet v piešťanském městském parku. Její poloha a všude přítomná vzrostlá zeleň rozsáhlého parku dodávají tomuto místu jedinečný charakter a atmosféru. Na pomezí zeleně a města, na hranici jeho centra, zaplnila nový „maják“ prázdné místo vybavenosti parku. Reaguje na přítomnost zeleně maximálním otevřením fasád. Jednoduchý interiér kombinuje beton, ocel a dřevo. Červená ocelová policová stěna se schody svou barvou odkazuje na blízký Dům umění. Široké pobytové schody spojují kavárnu s parkem a slouží jako hlediště a zároveň jeviště života kavárny i města.

GutGut je aktivní i ve veřejné sféře, mimo jiné jako spoluorganizátor festivalu DAAD (Dny architektury a designu) v Bratislavě, který podporuje kritické diskurzy o lokálních problémech na mezinárodní platformě. Ateliér je laureátem ceny ARCH a několikanásobným laureátem Ceny za architekturu CE-ZA-AR. V roce 2019 byl jejich projekt Mlynica vybrán mezi 40 nejlepších projektů.

Další díly pořadu „TV Architect na Slovensku“ můžete vidět ZDE.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu