11 m 21 s
Atelier SAD byl založen v roce 2002. Na kontě má mnoho oceňovaných projektů. V jejich portfoliu lze najít urbanistické studie, domy, objekty, ale i interiéry a umělecké instalace. Velmi výraznou prací se stal například návrh čerpací stanice, supermoderní hausbot či unikátní altán. Jedním ze zakladatelů Atelieru SAD je architekt a designer Jerry Koza. Za svou tvorbu získal nejedno ocenění. Jím navržené křeslo Kotrmelec bylo zařazeno mezi 100 ikon českého designu za posledních 100 let. Studoval na Fakultě architektury ČVUT a poté na pražské UMPRUM. Spolu se svou ženou Annou Kozovou se již dlouhá léta věnuje tvorbě hraček a objektů pro děti, k nimž je inspirují jejich synové.
Altán Šiška
Jedná se o zahradní altán pro 25 dětí. Konstrukce je tvořena 109 šupinami z voděodolné překližky spojovanými pozinkovanými styčníky. Výhodou je snadný převoz i montáž. „Jedná se o příklad menší architektury. Původně vznikl jako altán pro školní zahradu, kam chodí naše děti. Je to samonosná konstrukce skládající se z překližkových šupin. Stavba slouží jako venkovní třída. Mě samotného překvapila vnitřní atmosféra objektu. Je zde příjemné mikroklima i akustika a dá se zde dokonce udělat i oheň,“ říká architekt Jerry Koza.
Čerpací stanice Matúškovo
Dvojstojanová čerpací stanice s kioskem má organický vzhled. Zastřešení tvoří monolitická železobetonová konstrukce nosných svislých sloupů a vodorovné zakřivené desky, které do sloupů plynule přechází. „Navrhovali jsme síť čerpacích stanic, tato stavba byla vlastně jakýmsi pilotním projektem celého konceptu,“ říká Jerry Koza. Čerpací stanice Matúškovo byla v roce 2012 nominována na cenu Dušana Jurkoviče.
Hausbot Port X
PORT X je jednopodlažní hausbot na Vltavě. Objekt má obdélníkový tvar s pultovou střechou. Na prosklenou fasádu s francouzskými okny navazuje zastřešená terasa. Ve fasádě jsou zasazeny pouze vstupní dveře. Hausebot je přístupný díky mobilní lávce. V interiéru lze najít obklad ze sibiřského modřínu, tvoří podlahu, strop i zadní stěnu objektu.
Interiér Žižkovské věže
Žižkovský vysílač byl postaven v letech 1985 – 1992 podle návrhu architekta Václava Aulického a inženýra Jiřího Kozáka. Rekonstrukce se týkala apartmánu, baru, recepce, restaurace a vyhlídkových prostor. Byla zde použita řada futuristických prvků. Recepční pult je vyrobený z bílého sklo-laminátu. Bar dekorovaný skleněnými prvky symbolizuje půdorys věže. Kavárna a neformální restaurace nabízí zajímavé polstrované boxy ve třech výškových úrovních. Druhá, formálnější restaurace má dvě výškové úrovně, které oddělují designové drátěné příčky.
Křeslo Kotrmelec
Multifunkční křeslo vytvořil Jerry Koza v roce 2002. V jedné poloze slouží nábytek jako křeslo s područkami, v druhé jako barová židle a ve třetí poloze jako houpací křeslo. Kotrmelec z laminátové skořepiny má vnější plochu bílou ve vysokém lesku. Barva vnitřního povrchu může být červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá či fialová. „Byl to můj první experiment na pomezí nábytku a objektu. Křeslo, které bylo dříve v depozitáři je nově ve stálých sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea,“ říká Jerry Koza.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Michal Procházka z Atelieru SAEM
Pražský Atelier SAEM byl založen roku 2005 jako architektonická a projekční kancelář. Jádro ateliéru tvoří architekti Michal Procházka, Michal Dub a Jan Komárek. Studio se zabývá individuálními návrhy staveb. V jejich portfoliu najdeme komerční i rezidenční projekty, ale i návrhy zahrad a interiérů. Atelier má na kontě řadu ocenění, například čestné uznání Grand Prix Architektů za Dům v úžině. Mezi jejich významné projekty patří také administrativní budova Blox v Praze na adrese Evropská 11, základní a mateřská škola v Nučicích na Praze-západ či Vila dům Ve vlnách v pražských Modřanech.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Dalibor Hlaváček z ateliéru dh architekti
Architekt a pedagog Dalibor Hlaváček vystudoval na Fakultě architektury ČVUT, kde byl později jmenován docentem. V průběhu studií absolvoval stáž u světově proslulého architekta Renza Piana v italském Janově. Od roku 2008 vede vlastní architektonický ateliér pod názvem dh architekti. Od roku 2015 do roku 2022 byl členem councilu Evropské asociace pro architektonické vzdělávání, která se věnuje zvyšování kvality architektonického vzdělávání v Evropě. Dalibor Hlaváček se mimo jiné věnuje i publikační činnosti a zabývá se tématem udržitelnosti.
Mohlo by vás zajímat
Interiéry
Designérka Anke Glut
Designérka Anke Glut pochází z Německa, kde vystudovala vysokou školu. V České republice se věnuje návrhům interiérů v bytových i rodinných domech, zároveň se stará i o samotnou realizaci projektu. Anke Glut se při své tvorbě nechává inspirovat různými kulturami a krásou přírody. Ráda pracuje s přírodními materiály a hraje si s různými kombinacemi barev. Jak v bytovém, tak v komerčním prostoru pracuje z významnými architekty i dodavateli.