TV Architect představuje - Architekt Jiří Boudník
Architekt Jiří Boudník se narodil v Plzni. Již od mládí chtěl tvořit a být architektem či umělcem, a to se mu podařilo a v současné době se věnuje jak projektování, tak i malbě a psaní. Umění i architekturu studoval po emigraci v New Yorku na The Cooper Union. Spojené státy se mu staly i druhým domovem. Jiří Boudník pracoval například jako projekční inženýr na stavbě budovy Federálního soudu u Brooklynského mostu. Podílel se významně na záchranářských pracích a odklízení trosek věží světového obchodního centra v New Yourku, které se stalo terčem útoků 11. září 2001. Sestavil pro záchranáře první model místa tragédie. Později pak pracoval i v týmu expertů, který měl za úkol vyšetření pádu budov. Založil také vlastní firmu Brainstorm Computer Animated Solutions, která se zabývá mimo jiné právě 3D modelováním budov. Po dvaceti letech strávených v New Yorku se přestěhoval do rodného města - Plzně. Věnuje se renovacím starších domů, psaní, malbě a natáčení dokumentárních filmů.
S architektem Jiřím Boudníkem jsme si povídali o emigraci, kterou podnikl v 17 letech se svojí matkou a sestrou. Cesta vedla z Jugoslávie přes Rakousko až do Ameriky. Rozhovor ale kromě architektovy životní cesty představuje i aktuální architektonickou tvorbu a také poezii.
Martinská Osteria a Osteria Garage
Jiří Boudník je autorem interiérů dvou vyhlášených plzeňských restaurací. Jedná se o koncept, který je inspirován italskou Osterií s lokálním plzeňským nádechem. „Umění zde vstupuje skrze obložení baru, na kterém jsou v případě Osteria Garage vyobrazené automobily značky Škoda včetně slavného závodu Le Mans, kde tato auta reprezentovala naši zemi. V Osteria Martinská jsou zase obrazy kolen slavných osobností,“ říká architekt Jiří Boudník.
Rodinné domy na Long Island
Během svého působení v New Yorku Jiří Boudník pracoval i na realizaci čtyřech domů u jezera Arshamomaque. „Zde jsem realizoval několik domů, které jsou přímo na jezeře, vycházel jsem z respektu k přírodě i indiánské tradice. Vše je zjednodušené a moderně pojeté,“ říká Jiří Boudník.
Housbót H
Jedná se o rekonstrukci objektu postaveném v sedmdesátých letech pro režiséra Jana Hřebejka. Architekt navrhl útulnou nástavbu ze dřeva s kulatými okny. Opět nechybí propojení s přírodou ani prostorový minimalismus. „Tento projekt je nový a moderní, ale zároveň z něj čiší útulno, stejně jako z filmů Jana Hřebejka,“ říká Jiří Boudník.
Rekonstrukce tvrze na Klatovsku
„Před několika lety jsem se rozhodl opravit pro sebe starou tvrz a vrátit jí původní stav. U renesančního křídla jsem se vrátil až do 16. století, například jsem u oken nechal vyrobit přesné kopie spolu s původními šambránami. Je krásné navracet budově její původní vzhled, je to ovšem dlouhodobý projekt. Následovat bude barokní část, kde vznikne amfiteátr,“ říká Jiří Boudník.
Meadow House
Dům stojí na kraji šumavské obce. Jedná se o jednoduchou minimalistickou stavbu v severském stylu. Zděný dům je obložený sibiřským smrkem a má velké prosklené plochy směrem na jihovýchod. Interiér je v propojení s exteriérem díky prostorné terase. Řešení všech prostor je neokázalé, s důrazem na přírodní materiály.
Jiří Boudník také spolupracoval na proměně Lumbeho vily pro prezidenta Petra Pavla a jeho rodinu. „Je zde například i místnost, která odkazuje na cestování, neboť pan prezident má velmi rád Afriku,“ říká Jiří Boudník. Architekt také pracuje na projektu nástavby školy v Plasích.