TV Architect představuje - Architektonická a projekční kancelář Casua
Kancelář CASUA vznikla ze spolupráce českého architekta Olega Hamana a stavebního inženýra Aleše Poděbrada. „Společně jsme projekty brali jako výzvu. Chtěli jsme si zkusit něco, co jsme ještě nedělali,“ říká Aleš Poděbrad. Praxe ateliéru je charakteristická hledáním inovativních a environmentálně šetrných řešení.
CASUA disponuje týmem více než 60 zkušených i mladých ambiciózních architektů a stavebných inženýrů pracujících na velkých projektech. Od roku 2007 je CASUA členem prestižního uskupení evropských architektonických kanceláří Equator European Architects. Má tak přímý přístup k nejnovějším evropským trendům díky spolupracujícím kancelářím ve Stockholmu a Helsinkách. CASUA pracuje dlouhodobě v BIM (informační model budovy). V současné době má licence na AUTOCAD REVIT a úzce spolupracuje s CAD Studiem na projektu BIMFO.
Mezi zrealizovanými projekty najdeme například rodinný dům v Jesenici. Jednoduchá hmota domu je členěna vysokými francouzskými okny a na fasádách se uplatňuje světlá omítka v kombinaci s obkladem z tropického dřeva. Interiér domu je navržen jako volně řešený prostor ve společenské části domu.
Letiště M.R.Štefanika v Bratislavě je Stavbou roku 2011 – cenu získalo od ministerstva dopravy za celospolečenský přínos. V letech 2004 a 2005 byly vypsány veřejné soutěže na návrh rekonstrukce a dostavby Terminálu letiště M.R.Štefánika v Bratislavě. V soutěžích zvítězila projektová kancelář AGA - Letiště, s.r.o. ve spolupráci s firmou Causa, s.r.o.. Následně spolupracovali na dokumentaci pro územní rozhodnutí, pro stavební povolení, pro výběr dodavatele stavby a pro realizaci stavby. V roce 2010 byla dokončena realizace první ze dvou etap.
Dalším projektem je Park Malšovice v Hradci Králové, je koncipován tak, aby dotvářel město s dostatkem veřejné zeleně – kvalitním přírodním zázemím města, rozvíjel centrum sportu a společenského života a byl vstřícné k aktivitám občanů. Vzrostlé stromy a aleje jsou zachovány v maximální možné míře. Je plně respektován rozsah a poloha stávajícího biokoridoru. Navržený park volně přechází v zelený prostor mezi multifunkční arénou a obchodně-společenským centrem a navazují na něj zelená atria hotelu.
Za zmínku stojí i Rohanský ostrov, koncepce projektu vychází ze základních principů trvale udržitelného rozvoje, které zahrnují aspekty ekologické, sociální a ekonomické, zejména: jedinečnost místa a jeho přírodní potenciál, který je inspirací architektonické koncepce; dominantní program bydlení jako předpoklad zastavení trendu vylidňování centra; prostředí pro trávení volného času a kvalitní život ve městě; úspora energie všeho druhu v procesu výstavby a při provozu obytné čtvrti; kultivace a oživení zanedbané, ladem ležící velké části města.
Interiéry nových kanceláří společnosti Skanska v objektu Corso Court IIb v Karlíně jsou použity principy Activity Based Workplace. Celkové řešení interiéru kanceláří vychází ze snahy vytvořit příjemné pracovní prostředí, které bude nabízet trvalá pracovní místa vhodně doplněna o alternativní pracoviště podle způsobu práce a aktuální potřeby.
CASUA je členem:
EEA – Equator European Architects
CZGBC – Czech Green Building Council, Česká rada pro šetrné budovy
SGBC – Sweden Green Building Council
ČISOK – Česko-izraelská obchodní komora
Praxe
Základní vizí a strategií týmu je vycházet z genia loci místa a přitom nacházet inovativní, environmentálně šetrná řešení. CASUA se snaží o vysokou orientaci v potřebách zákazníků - trvalým kontaktem se zákazníkem ověřuje jeho spokojenost a zjišťuje požadavky či klientovo očekávání. Architekti a inženýři odpovědným přístupem snižují negativní vliv jejich činnosti na životní prostředí, zejména důsledným respektováním všeobecně závazných předpisů a nařízení. Orientují se zejména na požadavky regionu na příslušnou oblast projekčních činností. Velmi důležitá je pro ně i kvalita odvedené práce a spolupráce s ověřenými dodavateli.