20 m 10 s
Architektonický ateliér ARTIKUL se sídlem v Praze a ve Vídni vznikl roku 2013. Ateliér se staví proti stereotypu, že architekt přichází na řadu až u developerských projektů, a také proto v jeho portfoliu najdeme i atypické stavby, jako je například dům na kolech. Architektům ze studia jsou inspirací netradiční formy a udržitelná řešení. Vždy se řídí pravidlem, že co je krásné, musí být zároveň funkční.
Contain Hotel
Jedná se o malý mobilní hotel, jehož základem jsou použité přepravní kontejnery. Objekt se skládá ze dvou dvacetistopých kontejnerů a na nich příčně uloženého vysokého čtyřicetistopého kontejneru. Ve spodních kontejnerech je umístěno sociální zařízení, technické zázemí, sklad a jeden pokoj pro hosty. V horním kontejneru s terasou jsou čtyři pokoje. Celý hotel je řešen jako demontovatelný, maximálně soběstačný a ekologicky šetrný. „Je to jedna z našich prvních realizací, která vycházela z mé diplomové práce. Jedná se o sezónní hotel. Podobných realizací už máme na kontě více. Na stavbu jsme využili místní materiály jako například odpad z místní pily,“ říká architekt Pavel Lejdar.
Mobile Hut
Dům na kolech je výsledkem hledání nové formy mobilního bydlení. Model je velmi podobný oblíbeným Tiny Houses a souzní se současným trendem nomádského životního stylu. Designový domek nabízí plnohodnotné bydlení s tím rozdílem, že se dá kamkoli převézt. „Domek jsme testovali na horách i v jižních Čechách, najeli jsme s ním nespočet kilometrů. Domek je netradiční v tom, že je homologovaný jako přípojné vozidlo. V domě je veškerý komfort, dá se postavit kamkoliv mimo civilizaci se zachováním veškerého komfortu. Vejdou se sem 4 lidé,“ říká Jan Gabriel. Díky solárnímu panelu, hi-tech bateriím, filtrům a nádržím vydrží domek i 14 dní bez jakékoliv přípojky.
Byt pro Grafika
„Je to několikaúrovňový prostor přístupný přímo z ulice. Dříve zde bývala masna i cestovní kancelář. Jedním z hlavních cílů bylo vytvořit z netradičního prostoru s výlohou do ulice kuchyni s jídelním koutem. Zde jsme si vyhráli s tradiční typologií obchodu, takže v kuchyni je ostrůvek evokující prodejní pult,“ říká Pavel Lejdar. V polootevřeném patře lze najít odpočinkový prostor a koupelnu s ložnicí. Ve finále zde vznikl minimalistický úsporný interiér s minimem nábytku, maximální lehkostí a vzdušností členitého prostoru při zachování některých původních prvků.
Dům pro 7
„Dům na Smíchově byl výzvou, neboť cílem bylo postavit dům pro 7 lidí na velmi malém pozemku, aby zároveň zapadal do vilové čtvrti z 20. století. Vznikl lapidární tvar třípodlažního domu, vše je odlehčeno terasou v nejvyšším patře. Je to střídmá a minimalistická architektura. Abychom se přiblížili kontextu první polovině 20. století, využili jsme zde stěrkové schody, luxfery, a kvalitní přírodní materiály. Fasáda je dělaná ručně, reliéf reaguje na sluneční svit,“ říká architekt Jan Gabriel.
Ateliér Artikul také pracoval na územní studii v okolí jezera Chmelař u města Úštěk na Litoměřicku. Aktuálně pracuje na projektu komorního developmentu osmi rodinných domů v Praze – Benicích či na developerském projektu 22 rodinných domů s přístupem do golfové krajiny v Kácově. Jedná se o nízkoenergetické budovy se zelenými střechami.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Architekt David Průša, Platforma architekti
Platforma architekti je tým architektů, stavebních inženýrů, grafiků, designerů a dalších odborníků založený v roce 2005 v Ostravě. U zrodu společnosti stáli architekti David Průša a Oldřich Bajger a také scénograf Radomír Otýpka. Původní název Platforma Ostrava se roku 2012 změnil spolu se sídlem společnosti na Platforma architekti. V současné době má ateliér sídlo v Brně. V portfoliu lze najít široké spektrum návrhů od urbanistických studií přes administrativní a bytové budovy, rodinné domy až po sportovní, zdravotnické či kulturní objekty.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Architekt Miroslav Pospíšil, atelier-r
Architektonické studio atelier-r působí na poli architektury již téměř 20 let. V jeho čele stojí architekt Miroslav Pospíšil. Olomoucký ateliér se zabývá úpravami stávajících objektů i návrhy novostaveb. Na kontě má několik významných ocenění. Asi nejhlasitějším projektem v poslední době byla rekonstrukce paláce hradu Helfštýn. V portfoliu najdeme ale i další oceňované stavby jako Vista Optik či dostavba Slovanského gymnázia.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Podlipný Sladký Architekti
Kancelář Podlipný Sladký architekti funguje od roku 2003. V čele týmu stojí duo Luděk Podlipný a Martin Sladký, kteří řídí tým architektů a inženýrů. Oba se znají již od střední školy. K vlastní autorské tvorbě je dovedla cesta přes pražské a plzeňské ateliéry, kde postupně získávali praxi. Kancelář PS Architekti má aktuálně na kontě několik bytových, občanských a komerčních staveb. V portfoliu lze najít ale i urbanistické celky či návrhy interiérů. Cílem společnosti je vytvářet kvalitní řešení s charakteristickým výtvarným rukopisem.