TV Architect představuje - boq architekti (Miroslav Stach a Jana Stachová)
Atelier boq architekti tvoří tým architektů pod vedením tvůrčího dua manželů Miroslava Stacha a Jany Stachové. Ateliér vznikl v roce 2014 a věnuje se mnoha typům projektů. Jejich hlavní charakteristickým znakem je především práce s prostorem. Název boq je především logo, které zároveň představuje vizuálně rodinu.
„Projekty zpracováváme od prvotního konceptu přes vytvoření potřebné dokumentace, zajištění nezbytných povolení až k úspěšné realizaci, na kterou dohlížíme formou autorského dozoru,“ říká architekt Miroslav Stach.
Dům u rybníka
Malý domek představuje obytný prostor se spaním v patře, koupelnou a saunou. Dominantou je prosklené průčelí, díky kterému si majitelé mohou užívat nádherný výhled do krajiny. Tento domek je první vlaštovkou následující výstavby.
„Je zde unikátní krajina s čistým prostorem. Vycházeli jsme z archetypálního tvaru, takže jsme orámovali výhled na rybník. Dům je doplněn přístavbou, kde je relaxační část,“ říká Jana Stachová.
Obytný soubor v Praze
Soubor staveb v Praze 13 má celkem 6 bytových jednotek a 3 řadové domy.
„Z hlavní ulice stavba vypadá jako jednoduchý rodinný domek, ve vnitrobloku je ale stavba velkorysá a objemná. Podařilo se nám díky stavbě a schodišti originálně propojit dvě ulice. Je to spojení městské a vesnické architektury,“ říká Miroslav Stach.
Obytný soubor za Větrníkem, Dobříš
Soubor rodinných domů různých typů a velikostí v krásné lokalitě na okraji Brdských lesů. Jednoduché domky se pyšní nevšedním zevnějškem. Tento projekt získal i ocenění Realitní projekt roku.
„Hledali jsme odpověď na to, jak zajistit soukromí v rychle se rozvíjejících developerských lokalitách. Snažili jsme se přijít na způsob, jak zajistit soukromí nenásilným způsobem, což se nám podařilo,“ říká Jana Stachová.
Technologický dvůr v Českých Budějovicích
Jedná se o skladový areál v tak trochu jiném pojetí. Samotné uspořádání objektů vytváří veřejný prostor v podobě malého náměstíčka se stromy a vodním prvkem. Objekt je tvořen jednoduchými bílými kvádry a fasádou z mléčného polykarbonátu. Také tento projekt získal ocenění, a to Českou cenu za architekturu 2019.
Apartmánový dům, Pec pod Sněžkou
Projekt, který skončil na třetím místě ve vyzvané architektonické soutěži v roce 2019. Architekti vytvořili nárožní budovu, která vytváří dominantu hned při příjezdu do města. Jedná se o soubor staveb, který nabízí téměř stovku apartmánů, obchodní prostory, restauraci, koktejl bar, cukrárnu a konferenční sály.
„I když jsme byli třetí, byla to pro nás obrovská příležitost. To, že jsme uspěli mezi velkými a úspěšnými ateliéry, nás velmi těší,“ říká Miroslav Stach.
Manželé Stachovi také tvoří pro své klienty interiéry.
„Snažíme se vytvářet interiér jako kulisu, do které si následně klient vnese vlastní osobitost. Hodně nás baví interiéry hodně malých bytů, kde potřebujeme vyřešit vše na jednom místě. Pracujeme s výklopnými systémy a dalším funkčním nábytkem,“ říká Jana Stachová.
Architekti se také velmi významně věnují umění, především spolupracují s českými malíři. Dokonce ve svém ateliéru otevřeli i galerii Jeden obraz. Jedná se o výstavní plochu pro umělce, která pomáhá propojit výtvarné umění s architekturou.