TV Architect představuje - FAM Architekti (Pavel Nasadil)
Pavel Nasadil v roce 2005 založil společně s britskou kanceláří Feilden+Mawson pražský ateliér FAM Architekti. Jeho cílem je vytvářet takovou architekturu, která přidává místu další energii, a zvyšuje tak jeho hodnotu. Celkově se ateliér snaží o to, aby stavba nebyla něčím abstraktním, ale aby pozitivně ovlivňovala život člověka. Za svou práci získal Pavel Nasadil mnoho významných ocenění. V portfoliu FAM Architekti najdeme široké spektrum projektů od rodinných domů, veřejných a dopravních staveb až po návrhy interiérů. Pracuje také na projektech pro veřejnou správu, města, instituce i soukromé klienty.
Už jeho maturitní práce při studijním pobytu v Anglii se zabývala architekturou. Práce byla na téma rezidenční stavby Richarda Rogerse (Richard George Rogers, Baron Rogers of Riverside je britský architekt známý především svými ikonickými high-tech budovami).
„Já jsem mu napsal a stejně tak majitelům jeho rodinných domů. Tak se mi podařilo dostat se do objektů a vidět je uvnitř. Mluvil jsem s těmi lidmi a slyšel jejich příběhy, to mě hodně pomohlo,“ říká Pavel Nasadil. Po zkušenostech ze zahraničí vystudoval Fakultu architektury ČVUT Praha a studia zakončil na Akademii výtvarných umění v Praze.
Po studiích v roce 2005 založil společně s britskou firmou pražský FAM.
„My nejsme nijak zvláště vyprofilováni, pracovali jsme na malých projektech, dopravních stavbách i větších veřejných stavbách. Diverzita zpracovávaných zadání je u nás velkou výhodou. Máme ale dva základní směry, a to projekty, které zpracováváme s naší anglickou kanceláří, kde působíme zejména jako podpora v různých výběrových řízeních a architektonických soutěžích. V České republice pak máme projekty, které pocházejí většinou z architektonických soutěží či od soukromých zadavatelů,“ říká Nasadil.
Údolní 53 VUT Brno
Jedná se o urbanisticko-architektonické řešení souboru staveb v areálu v centru města, pro VUT Brno, kde se měla nastěhovat Fakulta architektury a Fakulta výtvarných umění. V roce 2007 jsme s naším návrhem zvítězili v architektonické soutěži, záměr pak na dlouhou dobu usnul. V roce 2020 VUT Brno začalo myšlenku rekonstrukce areálu obnovovat a v letošním roce jsme odevzdali architektonickou studii, která aktualizovala celý koncept pro soudobé potřeby obou fakult.
Mírové náměstí Dobříš
S městem Dobříš spolupracuje Pavel Nasadil již od roku 2007, kdy FAM Architekti zvítězili ve veřejné architektonické soutěži na rekonstrukci centrálního náměstí. Účelem regenerace náměstí v Dobříši bylo vytvoření přehledného městského prostoru pro nejrůznější společenské funkce. Vhodným dopravním řešením vznikly nové pobytové plochy pro pěší a náměstí se díky projektu sjednotilo v jeden urbanistický celek. Prozatím došlo na realizaci první etapy.
Chata u jezera
Malá stavba vyrostla na místě starší chaty na břehu jezera v borovicovém lese. Dům má přírodní charakter a kopíruje zastavěnou stopu původního objektu. Cílem bylo vytvořit prostor k celoroční rekreaci, a to vše v maximálním propojení s okolní přírodou. Stavba dostala několik významných ocenění včetně Grand Prix 2015, národní ceny za architekturu.
Nejvyšší soud spojeného království, Londýn
„Při práci na tomto projektu jsme byli součástí většího týmu a měli jsme příležitost na této zakázce spolupracovat i s kanceláří Normana Fostera. Byla to výborná zkušenost," říká Nasadil.
Stanice metra Green Park
„Naše kancelář byla přizvána jako architekt, který měl zpracovat nadzemní části stanice metra Green Park. Rekonstruovala se zejména kvůli potřebě bezbariérového zpřístupnění svých nástupišť při příležitosti pořádání olympijských her.“ říká Nasadil. Nakonec vznikl objekt zastřešený pergolou, která vytvořila charakteristickou hranu na rohu Green parku a ulice Piccadilly. Kolmou protiváhu a kompozici doplňuje rampa, která propojuje podzemní vstupní halu metra přímo s parkem.
Letecká základna RAF, Caversfield Bicester
Projekt transformace památkově chráněné bývalé základny Královských leteckých sil RAF v Bicesteru, nedaleko Oxfordu. V roce 2009 ji od státu zakoupil soukromý investor, který se rozhodl ji transformovat pro funkci bydlení.
„Areál byl památkově chráněn, my jsme dostali za úkol navrhnout jeho konverzi pro bydlení. Zdejší prostory měly různorodou typologii, byly tam kanceláře, ubytovny, nemocnice, trafostanice, márnice. Ke stávajícím objektům jsme doplnili novostavby - skupinu řadových domů kolem nového náměstí,“ říká Pavel Nasadil.
Vinařství Mikrosvín
Místo, které bylo zvoleno pro budoucí areál vinařství Mikrosvín se nachází v krajině vinic, kilometr západně od centra Dolních Dunajovic na Jižní Moravě. Stavba bude situována na bývalé vinici.
„Stavba je relativně objemná, je koncipovaná tak, aby co nejméně vyčnívala v krajině. Je hodně integrovaná do terénu a napojená na systém starých vinných sklepů. Bude tady ubytování, restaurace a další. Je to velký projekt, je to pro nás srdcová záležitost. Hodně jsme se naučili o výrobě vína a nasáli zdejší atmosféru,“ říká Pavel Nasadil.