23 m 26 s
Aulík Fišer architekti, s.r.o. je architektonická kancelář zabývající se urbanismem a projektováním administrativních a rezidenčních budov. Většina realizovaných budov, převážně administrativních, je soustředěna v BB Centru v Praze – Michli. Nejvýznamnějšími realizacemi ateliéru jsou například administrativní objekt Na Vítězné pláni nebo rezidenční koncept Terasy Červený vrch v Praze 6. Ateliér ale také navrhl řadu obytných souborů napříč Českou republikou. Jan Aulík i Jakub Fišer jsou zároveň i pedagogové na architektonických vysokých školách.
Bořislavka centrum
Kancelář Aulík Fišer architekti byla v roce 2012 přizvána do mezinárodního architektonického workshopu organizovaného společností KKCG pro stanovení podoby nové zástavby na komplikovaném nezastavěném pozemku u významné městské radiály – ulice Evropské v Praze 6 Vokovicích přímo u stanice metra Bořislavka. Studio tuto soutěž vyhrálo a vznikl projekt Bořislavka centrum. „Byla to velmi těžká a zajímavá úloha. Schvalovací proces byl zdlouhavý, ale na práci jsme měli spoustu času, takže jsme vše zvládli. Na neobvyklém pozemku vznikl soubor čtyř staveb. Jedná se o kancelářské prostory, které jsou doplněné obchodní pasáží ve vestibulu, ta je napojena přímo na metro. Vznikla zde i piazzetta s výhledem na Pražský Hrad a výjimečnou sochou Federica Diáze. Aby umělecká díla ve veřejném prostoru splnila to, co mají, je potřeba jim vytvořit urbanistické předpoklady,“ říká architekt Jan Aulík.
Polyfunkční dům Zenklova
Projekt v dolní Libni je umístěn mezi ulicemi Zenklovou, Koželužskou, Voctářovou a Vojenovou. Objekt se prolíná nejen s původní zástavbou židovského města, ale zároveň reaguje i na soudobou dostavbu samostatnými solitéry. „Tento dům odpovídá městské typologii, neboť zde najdeme byty, kanceláře i obchody v parteru objektu. Navíc se nám podařilo uvnitř vytvořit velmi zajímavý prostor. Místo několika schodišťových sekcí jsme se rozhodli pro jednu centrální halu, která je organicky tvarovaná a osvětlená denním světlem, a to pomocí různých světlíků a průhledů. Stavba díky této koncepci dostala duši,“ říká architekt Jakub Fišer.
Konverze hotelu Vltavan v Sedlčanech na víceúčelový městský dům
Původní objekt hotelu byl postaven na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století na náměstí v Sedlčanech. Adaptace na novou funkci nevyžadovala rozsáhlejší zásahy do nosných konstrukcí. „Přeměnili jsme prázdný a chátrající hotel na jinou typologii, která městu pomáhá. Tento dům původně neměl žádnou zvláštní architektonickou hodnotu, ale byl dobře udělaný s čistou dispozicí, což nahrálo nové funkci polyfunkčního městského domu,“ říká Jan Aulík. Architekti také do těchto prostor zakomponovali významná umělecká díla. Součástí nové vstupní haly je zrestaurovaná inkrustace od Bohumíra Matala. V nové kavárně orientované do náměstí pak návštěvníci najdou nástěnnou malbu od Patrika Hábla. „Ve všech nových projektech, které v současné době děláme, už dopředu počítáme s tím, že v prostorách budou umístěny určité prvky, nejen umělecká díla, ale i další designové produkty. V současné době je pro to vhodná doba a investoři jsou obecně naklonění pro umění ve veřejném prostoru,“ dodává Jan Aulík.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Jan Aulík a Jakub Fišer (Aulík Fišer architekti)
Architektonické studio Aulík Fišer architekti založené architekty Janem Aulíkem a Jakubem Fišerem se zabývá urbanismem a zaměřuje se na projektování administrativních a rezidenčních budov. Většina realizovaných projektů je soustředěna v pražském BB Centru. Mezi jejich nejvýznamnější realizace můžeme zařadit například administrativní objekt Na Vítězné pláni nebo rezidenční koncept Terasy Červený vrch v Praze 6. Jan Aulík i Jakub Fišer jsou zároveň i pedagogové na architektonických vysokých školách.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
BB Centrum slaví 20 let
Pražské obchodně-administrativní BB Centrum v letošním roce slaví. Je to právě dvacet let, co na restituovaných pozemcích Pražské stavební obnovy vznikla první administrativní budova, a jak podotkl generální ředitel a předseda společnosti PasserInvest Group Radim Passer, šlo také o první kancelářskou budovu postavenou mimo širší centrum hlavního města. Spolupráce mezi investorem a architektem Janem Aulíkem, jehož ateliér navrhl urbanistický plán lokality a celou řadu místních staveb, už trvá dokonce celé čtvrtstoletí. Dnes v prostoru vymezeném ulicí Baarovou a Brumlovkou stojí už sedmnáct staveb a budovat by se zde mělo minimálně do roku 2027.
Mohlo by vás zajímat
Architekti
Aulík Fišer architekti
Architektonický ateliér Aulík Fišer architekti (AFA) bude už asi navždy spojen především s budovami pražského BB Centra, přestože jeho realizace najdeme roztroušené od Šumavy po Brno. Jan Aulík, jeden ze zakladatelů ateliéru, stál koneckonců už za urbanistickým rozvojem lokality, která v první polovině 90. let vypadala velmi neutěšeně, a dnes je považována za jedno z nejvýznamnějších obchodně-administrativních center hlavního města i republiky. V roce 1995 svedla náhoda dohromady Jana Aulíka se studentem posledního ročníku pražské architektury Jakubem Fišerem, od roku 2007 pak oba působí pod jednou značkou.