TV Architect představuje - ma3 architekti (Štěpán Malý, Jan Adámek)
Duo architektů Jan Adámek a Štěpán Malý se setkalo v ateliéru u Evy Jiřičné, kde spolupracovali na rekonstrukci kostela sv. Anny pro nadaci Václava Havla. Spolupráce se osvědčila, a tak v roce 2007 společně založili vlastní ateliér s názvem ma3 architekti.
Bytový dům Nad Vinohradem
Dům stojí v prostředí pražské čtvrti starého Braníka. Jedná se o klidnou lokalitu s výhledem na Barrandov a údolí Vltavy, také proto má dům množství teras. Budova je propojena s okolní krajinou především díky velkým oknům.
„Dům byl v krásném místě ve složitém terénu s krásným výhledem. Věděli jsme, že budova musí být svým měřítkem a formou vstřícná k okolní zástavbě. Ve finále, byť je to bytový dům, spíše připomíná činžovní vilu. Navrhovali jsme zde i jeden interiér s výhledem do údolí,“ říká architekt Štěpán Malý.
Rezidence CASTLE VIEW
Jedná se o soubor pěti obytných domů na Praze 4 na Kavčích horách. Nový komplex nabízí unikátní výhled díky svému umístění na hraně kopce. Z domů je vidět především velká část údolí Vltavy, Smíchovské svahy a podolská vodárna.
„Název vznikl proto, že výhled míří na věže Vyšehradu a Pražského hradu. Původně zde byla vysoká stavba ze 70. let, kterou jsme nahradili nižšími bytovými domy, abychom lépe zapadli do prostředí místní zástavby. Pracovali jsme zde hodně s kontrastem, jak v barvách, tak materiálu,“ říká architekt Štěpán Malý.
Rodinná vila Strašnice
Malá rodinná vila má tři podlaží. Hlavní obytné podlaží je na terénu s přímým výstupem do zahrady. Celé horní patro je koncipováno jako ateliér s vlastním zázemím a vstupem. Použité materiály jsou horizontálně drásaná omítka, plech a pohledový beton.
„Na celkem malém pozemku s orientací na jih jsme vytvořili bariéru proti slunci, která brání teplu i paprskům procházet do interiéru. Tam, kde vznikl volný prostor, byl vybudován strop, který taktéž vytváří sluneční clonu. Dům je jednoduchý s bílou omítkou s detaily černé a šedivé,“ říká architekt Jan Adámek.
Administrativní budova PRE
Původně se jednalo o nárožní budovu z 60. let, která dlouhá léta sloužila jako administrativní budova pro energetiku. Nachází se na rohu ulic Ke Karlovu a Kateřinská v Praze.
„Nárožní budovy byly od nepaměti významným prostředkem tvorby veřejných prostorů, významných ulic, náměstí a parků. My jsme se domu snažili vrátit důstojnost a jeho původní úlohu. Původně byl dům totiž součástí souboru technických staveb a architektonicky velmi nečitelný.My jsme domu pomohli k tomu, aby reprezentoval nároží. Navrhli jsme zde předsazenou fasádu z železných panelů, které jsou velmi dominantní. Tím jsme do stavby dostali industriální ráz, a to i v rámci interiéru,“ říká architekt Štěpán Malý.
Práce architektů z ma3 architekti je zajímavá tím, že svoje projekty architekti prezentují formou modelů.
„Klientovi tato forma pomůže vidět objekt z různých úhlů. Náš záměr tak bude pochopitelnější než z klasické vizualizace,“ říká architekt Jan Adámek.
Architekti pracují v současné době na administrativní budově na Chodově, kde se snaží vytvořit moderní koncept kanceláří. Zabývají se ale i vznikem transformovny v Měcholupech či projektem bytového domu ve Vršovicích. Projektují ale i rodiné domy - například v Kunraticích.