TV Architect představuje - Michal Procházka z Atelieru SAEM
Pražský Atelier SAEM byl založen roku 2005 jako architektonická a projekční kancelář. Jádro ateliéru tvoří architekti Michal Procházka, Michal Dub a Jan Komárek. Studio se zabývá individuálními návrhy staveb. V jejich portfoliu najdeme komerční i rezidenční projekty, ale i návrhy zahrad a interiérů. Atelier má na kontě řadu ocenění, například čestné uznání Grand Prix Architektů za Dům v úžině. Mezi jejich významné projekty patří také administrativní budova Blox v Praze na adrese Evropská 11, základní a mateřská škola v Nučicích na Praze-západ či Vila dům Ve vlnách v pražských Modřanech.
Administrativní budova Blox
Budova byla postavena podle návrhu studia DAM architekti v letech 2013-2015 jako součást širšího projektu zvaného Downtown Dejvice. „V tomto projektu jsme figurovali jako generální dodavatel, architekturu vedla kancelář DAM architekti, my jsme zde zpracovávali návrh parku a následně jsme pokračovali na projekčních návrzích interiérů pro místní firmy,“ říká architekt Michal Procházka.
Dům v úžině
Rodinný dům vznikl na atypickém pozemku v řadové zástavbě v pražských Starých Butovicích. Jedná se o dřevostavbu s energeticky úsporným režimem a zelenou střechou. „Pozemek má tvar přesýpacích hodin, v nejužším místě má jen čtyři metry. Když jsem chtěl pozemek kupovat, úřady mě odrazovaly s tím, že zde nejde nic postavit. Poté, co viděly mé návrhy, tak nás dokonce začaly i podporovat,“ říká Michal Procházka. Dům získal několik významných ocenění.
Základní a mateřská škola v Nučicích
„Byl to náš první projekt, kvůli kterému jsme dokonce zakládali ateliér. Vše začalo architektonickou studií na přístavbu tělocvičny, vstupní haly a jídelny. Projekt ale dlouhou dobu ležel a zrealizovala se pouze jeho část. Po deseti letech nás kontaktoval starosta s tím, zda bychom nechtěli pokračovat a vytvořit nové zadání. Nakonec vznikly další učebny, šatny, vstup i mateřská školka,“ říká Michal Procházka.
Územní studie Štěrboholy
Pro rozlehlé území v okolí Malešické spalovny vypracovali architekti územní studii. Ta zahrnuje i propracovaný systém ekologického nakládání s odpady. Jedná se o velmi vizionářské řešení. „Vytvořili jsme tak moderní soběstačný areál, kde dojde k důkladnému třídění hromadného odpadu pomocí digitální technologie a jeho následnému ekologickému zpracování na místě bez nutnosti další zátěže způsobované automobilovou dopravou. Z tohoto důvodu navrhujeme napojení areálu na městský systém kolejové dopravy tak, aby převážnou část svozu odpadu převzala CARGO tramvaj. Svoz bude prováděn v nočních hodinách a bude využívat překladišť na konečných jednotlivých linek na okraji města. Tramvaj bude zároveň sloužit pro odvoz produkce zpět na překladiště. Mysleli jsme i na celoroční využití odpadního tepla. Například ve veřejné části lokality by mohly vzniknout produkční skleníky, které by za pomoci tepla produkovaly zeleninu,“ říká architekt Michal Procházka.
Lysolajský dvůr
Jedná se o projekt obytného souboru, který je navržen na místě bývalého hospodářského dvora v centru obce Lysolaje. „Součástí projektu je přeložení místního potoka, který aktuálně vede spíše v podzemním potrubí, navíc v úzkém hrdle docházelo k vyplavování vody. My jsme udělali přeložku potoka, tudíž bude část vody téct po povrchu a bude součástí zahrad bytových domů,“ říká architekt Michal Procházka.
Viladům Ve vlnách
„Menší bytový dům vznikne v pražských Modřanech. Projekt je inspirovaný vodou, fasáda má napodobovat vodní hladinu. Dům hodně pracuje ze zelení, jsou zde vegetační sítě pro popínavé rostliny i zelené střechy a terasy,“ říká Michal Procházka.
Mlýnský dvůr
Projekt ubytovacího zařízení ve Volarech. „Jedná se o malé apartmánové domky s prosklenými fasádami a štíty připomínajícími tradiční šumavské stavby. Chceme zde také vytvořit malou náves, zvonici a zachovat místní studnu,“ říká Michal Procházka.
Chata Hrubá Skála
Projekt chaty u Trutnova z opalovaného dřeva je inspirován okolní skalnatou krajinou. „Horolezecké chyty, které jsme zde navrhli, by umožnily lezení jak z vnější, tak z vnitřní strany objektu. Pravidla CHKO nám ovšem nedovolí stavbu zrealizovat,“ říká Michal Procházka.
Ateliér připravuje i další projekty nejen v České republice. V pražských Stodůlkách by měl vzniknout malý bytový dům o 6-10 bytech s možností propojení, kde budou využity technologie pro nakládání s dešťovou vodou. Ateliér připravuje také soubor obytných domů v jednom z východočeských měst a se svými plány míří i do Chorvatska. V Zadaru navrhl studii přístavu Marina Signum d.d.