TV Architect představuje - Národní pavilon pro Expo 2020 od architektonického atelieru Formosa
Světová výstava Expo 2020 se navzdory názvu bude konat až letos. Dubaj obří akci odložila o rok kvůli pandemii koronaviru. Práce v areálu ale pokračují a organizátoři stále počítají s 25 miliony návštěvníků. Svůj pavilon v Dubaji dokončují také Češi. Architektonicky ho mají na starosti mladí experimentální architekti Jan Tůma a Jindřich Ráftl.
Jejich návrh, který vybrala odborná porota, bude reprezentovat Českou republiku na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Akce se kvůli pandemii přesunula na letošní rok. Národní pavilon se bude nacházet v zóně „Sustainability“ na pozemku s plochou 2 200 m2 a bude stejně jako na EXPO 2015 v Miláně první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště.
Výraz „sustainability“ představuje jedno z velkých témat současné doby. Udržitelný rozvoj, anglicky Sustainable development, je takový způsob rozvoje lidské společnosti, který uvádí v soulad hospodářský a společenský pokrok s plnohodnotným zachováním životního prostředí. Mezi hlavní cíle udržitelného rozvoje patří zachování životního prostředí budoucím generacím v co nejméně pozměněné podobě.
„Bylo nám velmi blízké téma vody a zahrady. Jsou to témata, kterým se věnujeme, navíc máme zkušenosti s tím, že víme, jak to na takových výstavách funguje. Máme zkušenosti například z instalace v Miláně. Tak jsme si řekli, že do soutěže půjdeme,“ prozradil Jindřich Ráftl, co je vedlo k tomu se soutěže zúčastnit.
Odbornou komisi architektů, kterou tvořili architekti Eva Jiřičná, Miroslav Řepa, Zdeněk Lukeš, Michael Klang, David Vávra a zástupci akademické, umělecké a podnikatelské obce Tomáš Matuška, Jan Kukla a Radek Špicar, oslovil vítězný návrh originálním pojetím organické struktury obrůstající kvadratické linie výstavního prostoru.
„Vítězný návrh je podle mého soudu jediný, který sjednocuje architektonické řešení pavilonu s hlavní myšlenkou expozice, kterou se chce Česká republika v Dubaji prezentovat,“ uvedla Eva Jiřičná.
Technologie S.A.W.E.R.
Srdcem celého projektu národní expozice je systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie a proměňující suchou poušť v kvetoucí zahradu. Uměleckou expozici vytvoří monumentální instalace designového skla, kterou na své náklady vyrobí podle návrhu Maxima Velčovského společnost LASVIT. V pavilonu bude také prostor pro českou restauraci a pro dvoutýdenní rotační výstavy.
„Je to unikátní česká technologie, která umí ze vzduchu vytvářet vodu. Spojení technologie a přírody je nám velmi blízké. Zároveň jsme chtěli vytvořit srozumitelný symbol pro identifikaci pavilonu, a tak jsme vytvořili hned u vchodu velký mrak z trubek, které se mění v živý organismus, jenž prorůstá celým prostorem,“ prozradil Jan Tůma.
Technologie je tak přirozeně vpracována do organismu pavilonu a společně s ním ukazuje fungování hybridního ekosystému, v jehož rámci samostatně spolupracují příroda a technologie. Prolínání těchto dvou na první pohled odlišných světů vytváří nečekanou symbiózu.
„Největší výzvou bylo najít polohu mezi high-tech a futuristickou formou. Vytvořit něco unikátního, co se bude dát zrealizovat. Něco, co je sofistikované, ale zároveň to upoutá širokou veřejnost,“ doplnil Jan Tůma.
V současnosti je postaveno zhruba 80% pavilonu. Dokončují se práce na zahradě, před pavilonem a v průběhu jara dorazí do Dubaje první rozměrné exponáty. V brzké době se také bude instalovat dominanta, tedy ikonický mrak. Během léta pak proběhnou dokončovací práce.
EXPO 2020 v Dubaji proběhne v termínu od 1. října 2021 do 31. března 2022. Jedná se o první světovou výstavu, která se uskuteční v regionu MENA & SA (na Středním východě, v Africe a jižní Asii) a také je poprvé hostitelem arabská země.