TV Architect představuje - Obec architektů a Grand Prix Architektů
Oleg Haman se narodil v Praze 7.4.1960. Architekturu vystudoval na ČVUT. Na začátku své kariéry pracoval u Karla Pragera v Projektovém ústavu výstavby hlavního města, kde působil po dobu 6 let. Osamostatnil se v roce 1990 a v roce 1991 založil ateliér Casua společně s kolegou Alešem Poděbradem. Od roku 1993 je autorizovaným architektem České komory architektů a v letech 2003 až 2009 byl předsedou Obce architektů. Znovu se zde angažoval v roce 2017, kdy byl zvolen předsedou a podařilo se mu udržet v té době zanikající Grand Prix Architektů. Nyní bylo jeho předsednictví opět potvrzeno znovuzvolením. Za svou práci obdržel řadu ocenění.
„Aktuálně byla zvolena nová jedenáctičlenná rada Obce architektů. Jsou zde významná jména jako Ondřej Chybík, Zdeněk Jiran, Jan Kasl, David Wittassek, Viktorie Souček, Robert Resler, Václav Mastný, Martina Hovořáková, Zorka Krejčí, Vlaďka Leníčková, Robert Rössler a dozorčí radu vede Milica Vujošević a členy jsou Klára Vejrová a Jan Melichar,“ říká Oleg Haman, předseda Obce architektů.
Obec architektů se profiluje jako nezávislé nepolitické stavovské společenství, které se snaží přiblížit architekturu a stavitelství jak odborníkům, tak široké veřejnosti. Jejím zájmem je podpora a ochrana architektury. Obec architektů je také členem Visegrádské skupiny. Činnost spolku je založena jako nevládní organizace.
Grand Prix Architektů
Cena vznikla v roce 1993 v době rozdělení Československa. „Jedinečnost je v tom, že její pětičlenná porota je složená z mezinárodních architektů zastoupená jen jedním českým a jedním slovenským zástupcem. Tito architekti, poté co doporotují, se stávají automaticky čestnými členy Obce architektů. Takže jde vlastně o jakýsi klub, kde je už teď na 125 velmi zvučných jmen, jako jsou Jan Kaplický, Eva Jiřičná, Karel Hubáček či Valter Bordini, David Chipperfield nebo Sir Michael John Hopkins,“ říká Oleg Haman.
„Letos jsme terčem velké kritiky zahradních a krajinářských architektů, po mnoha diskusích jsme dostali tipy na významné krajinné architekty. V porotě proto bude krajinná architektka Ana Kučan, ale také Michiel Hofman z Nizozemska, Anne Francoise Jumeau z Francie, Štefan Moravčík ze Slovenska a za Českou republiku Jan Magasaník,“ vyjmenovává Oleg Haman.
Grand Prix Architektů uděluje Cenu za celoživotní dílo a Hlavní cenu architektů, tedy velkou modrou a velkou červenou kostku. V dalších kategoriích se udílí ceny oceněné malou modrou, žlutou, fialovou, zelenou či šedou kostkou. Tedy novostavba, rekonstrukce, rodinný dům, architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře, interiér, urbanismus, krajinářská architektura a zahradní tvorba a také šetrná stavba. „Porota má povinnost vybrat Grand Prix, nemá povinnost vybrat žádnou jinou cenu, pouze když uzná, že je to vhodné. Je na porotě, jak se sama rozhodne, my jí do toho vůbec nemluvíme,“ říká Oleg Haman.
Součástí soutěže Grand Prix Architektů je také festival na Fakultě architektury ČVUT. Jedná se o prezentaci všech nominovaných prací. Akce, při níž architektonické ateliéry prezentují osobně svá soutěžní díla před mezinárodní porotou a Spolkem posluchačů architektury, se koná ve spolupráci se společností Grohe.
Loni Hlavní cenu Grand Prix Architektů získala stavba městské haly v Modřicích od Atelier bod architekti. V minulosti bodovala ale i rekonstrukce sídla firmy Lasvit v Novém Boru či rodinný dům ve Znojmě od ateliéru Kuba & Pilař architekti a MCA Ateliér s Památníkem Jana Palacha ve Všetatech.
„My se teď snažíme přesunout sídlo, připravit architektonickou výstavu Visegrádské čtyřky, podporujeme Spolek posluchačů architektury, spolupracujeme s ČVUT. Naším cílem je začít spolkovou činnost, udělat kulatý stůl, či jinou debatu k aktuálnímu tématu, například ohledně následků tornáda na Moravě,“ říká Oleg Haman.