ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Projekční a architektonická kancelář Josef Černý

TV Architect představuje - Projekční a architektonická kancelář Josef Černý

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - LOXIA architects (Jana Mastíková)

zrušit

22 m 17 s

Seznámili se na střední škole, pak společně pokračovali na vysokou školu a teď pracují ve stejné Projekční a architektonické kanceláři Josef Černý. Manželé Josef a Barbora Černí vyznávají přírodní materiály a snaží se revitalizovat centrum města Železná Ruda.

Než se Josef Černý seznámil s manželkou, s níž studoval na střední průmyslové škole stavební v Plzni, byl již stavitelstvím obklopen. „Moje máma i táta jsou projektanti. Pamatuji si, jak jsme se s bráchou dívali na televizi. Táta přišel do obýváku s rolemi výkresů a řekl, abychom je rozložili, že za chvilku přijde klient,“ vypráví Černý.

Po střední škole šli nynější manželé společně studovat na ČVUT, kde začali pracovat na prvních projektech. Mezi ty patří například revitalizace veřejného prostoru v rámci Strahovských kolejí, kde dvojice řešila kulturní a sportovní centrum nebo na revitalizaci centra pro studenty v bývalých zahradách pivovaru Eggenberg v Českém Krumlově. Pohled na architekturu manželů ovlivnilo nejen studium, ale i zahraniční cesty, které praktikují dodnes.

Jejich prvním společným projektem hned po studiích byl rodinný dům v Kanicích pro mladý pár. „Byla to dřevostavba pasivního standardu, která bohužel není moc vidět, protože je schovaná za stodolou. Nicméně její realizace se podařila a několikrát jsme se tam už jeli podívat. S majiteli domu jsme se spřátelili,“ říká Černý. Manželé při práci přírodní materiály preferují, podle architektky Černé takový materiál přirozeně stárne a je za pár let ovlivněn přírodou a klimatem, díky čemuž dům žije. „Snažíme se respektovat prostředí, ve kterém projektujeme,“ dodává Černá.

Demolice bývalého hotelu

Manželská dvojice se snaží o razantní proměnu Železné Rudy, kde hojně projektují. Jedním z projektů je Rezidence Klostermann, jejíž výstavba začala v březnu 2016. Dokončena byla v prosinci následujícího roku. V roce 2018 byla rezidence zařazena mezi prestižní stavby na výstavě Ó hory, ó hory, ó hory v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze, která poukazovala na vzrůstající snahu po udržitelnosti zachování divoké přírody a její ochrany před člověkem.

Dalším projektem nacházejícím se v Železné Rudě je Rezidence Javor, před kterou směrem k hlavní silnici architekti vytvořili nový veřejný prostor. Zároveň pro město dělají náměstí Karla Klostermanna naproti kostelu. „Bude to hodně doplněno zelení a okrasnými keři. Jsou to pro nás výzvy, protože chceme, aby prostory co nejvíce posloužily veřejnosti,“ tvrdí architekt Černý.

Třetím projektem z iniciativy Železná Ruda se mění, je proměna bývalého hotelu Skalka, kde vznikne stejnojmenná rezidence. Projekt je ve fázi výstavby, geologické práce se uskutečnili v září 2019. Předpokládané dokončení stavby je naplánováno na květen až červenec 2022.

Kaple z tradičních materiálů

Kromě Železné Rudy se manželé věnují i dalším projektům. V roce 2013 ve Veselé u Mnichova Hradiště provedli stavební úpravy výrobní haly na kompresory. Směrem k hlavní cestě zde vytvořili administrativní halu a showroom. „Různorodost zakázek je bezvadná, odskočíme si tak od velkých rezidenčních projektů,“ říká Černý.

V roce 2014 na Šumavě, konkrétně ve Svinné, architekti vytvořili kapli svatého Huberta pro soukromou osobu. „Pojali jsme to moderně, ale zase jsme použili tradiční materiály. Půdorys tvoří lichoběžník a po vstupu dovnitř je interiér jednoduchý, je tam jen oltář a sedadla. Zadní stěna presbytáře je celá prosklená s výhledem do šumavské krajiny,“ vysvětluje Černý.

V roce 2015 architekti zrekonstruovali rodinnou farmu Zelená Lhota z 18. století, kde jsou nově k dispozici dva apartmány s kapacitou 10 – 12 osob. Při pobytu je možné sledovat denní běžný chod farmy, návštěvníci se mohou zapojit i do krmení zvířat nebo sušení sena.

Komunikace s památkovou péčí

Manželská dvojice tvoří projekty i pro seniory. „Snažíme se vcítit do role staršího člověka, který je odkázaný na pomoc ostatních. Chceme, aby naše domovy pro seniory poskytovali nový domov a kvalitní péči,“ říká Černá. Prostory uvnitř objektu jsou bezbariérové s rehabilitační částí, současně poskytují terasy i lodžie. Venkovní prostory architekti rozšiřují, aby měly funkci ulice.

Mezi nejnovější projekty kanceláře patří bytový dům Hradišťská v Plzni, který vznikne na místě stávajících proluky v Hradišťské ulici. Stavba bude dokončena v listopadu 2021. Realizací tohoto projektu vznikne pět podlaží bytového domu o osmi bytových jednotkách. Bytové domy vzniknou i v Klatovech kousek od centra. „Tam jde momentálně o komunikaci s památkovou péčí, aby domy nebyly rušivé, chceme ale, aby nesly odkaz 21. století,“ říká Černý.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl