TV Architect představuje - Projekt Port7 od studia DAM architekti (Jiří Havrda)
Projekt na břehu řeky Vltavy v Holešovicích vyrůstá v místech brownfieldu v areálu bývalého podniku výroby prefabrikátů. Administrativní areál s veškerou potřebnou občanskou vybaveností o rozloze 48.000 m2 bude umístěn mezi Trojským mostem a mostem Barikádníků. Ze severu je území vymezeno Vltavou a z jihu tratěmi ČD - nádraží Holešovice. Architektonickou podobu má na starosti studio DAM architekti.
Holešovice jsou známy jako rychle se rozvíjející čtvrť s novými podniky a širokou nabídkou kulturních míst. V Port7 vzniknou další nové služby jako kosmetický salon, kavárna, vinárna, lékárna nebo obchod s potravinami. Návštěvníci budou moci využít také služby wellness centra, školy a školky.
„My jsme vždy měli rádi výzvy, a tak jsme na projekt kývli a začali jsme připravovat studii. Ta zahrnovala nové stavby a také tři rekonstruované objekty,“ říká architekt Jiří Havrda z DAM architekti.
Nová výstavba areálu je výškově usazena na podnoži navazující na průchod z nádraží ČD nad výpočtovou hladinou záplav z roku 2002. Parter je částečně krytý pergolou z lamelových prvků, který pocitově odcloňuje a zklidňuje parter a odděluje ho od vyšších částí staveb. Administrativně-obchodní část se postupně rozvolňuje do zelených míst přes kaskádu nízkých teras.
„Není to dům na parcele, je to areál s rekreačními a pobytovými plochami pro veřejnost a jen malé území jsme mohli zastavět novostavbami,“ říká Havrda.
Projekt propojí 7 věží s terasami, z nichž 3 budovy budou administrativní. V podpalubí budou jako solitérní stěžně všechny objekty spojeny podzemním parkovištěm s kapacitou 261 míst.
Tři administrativní věže, které stojí kolmo k železnici, jsou vzájemně propojené krčky. Rozvolněná část má čtyři samostatně stojící vějířovitě umístěné nižší věže.
„Máme rádi industriální architekturu, a tak jsme chtěli nově uplatnit prvky historie. Jedním z prvků jsou vazníky, které byly v halách. My jsem je upravili a použili na zábradlí na schodištích v administrativních halách. Dalším byl vlnitý plech, který jsme umístili na fasádu. Z původní stavby jsme vyřízli velkou betonovou plastiku budovatelů, tu umístíme ke vstupu. Další je pak jeřáb, který chceme umístit jako dominantu území a setkávací místo, kde se budou lidé scházet,“ říká Havrda.
V rámci areálu jsou zachovány a rekonstruovány objekty bývalého hospodářského dvora „U Šimků“, který bude rekonstruován na wellness a saunové centrum a původní halový objekt Armovny – v projektu nově navržené sportovní lofty. Zeleň vytváří oddychová místa s pobytovými loukami. Říční břeh počítá s budoucí zastávkou říční tramvaje.
Projekt je navrhován s cílem získat certifikaci LEED Platinum a dále také v certifikačním systému WELL zaměřeném na zdravé vnitřní prostředí.
Součástí kampusu bude i přístav pro motorové a malé čluny. Nábřeží a mola budou místem kulturních a společenských akcí i prostorem pro vodní sport. V projektu je počítáno i s horolezeckými stěnami pro děti.
„Doufám, že se zrealizuje jedna z našich prvotních idejí, aby tady vznikla malá městská plovárna v prostoru původních stromů, které tady zachováváme. Pozitivně na tento plán reaguje zatím jak investor, tak městská část,“ doplňuje Havrda.
Projekt je navíc napojen na všechny možné dopravní prostředky, které v Praze jsou. Je tady návaznost na říční tramvaj, metro, tramvaj, vlak i autobusy.
Stavba by měla trvat dva roky a bude prvním objektem osy sever – jih, která bude v budoucnu zakončena budovou nové filharmonie.