TV Architect představuje - Radan Hubička, AARH Studio
Architektonický atelier Radana Hubičky (AARH) je známý navrhováním obytných budov a luxusních privátních rezidencí. V této oblasti má největší řadu realizací. V roce 2000 ateliér pracoval na staré prvorepublikové vile v Podolí na Praze 4. „Je to krásné místo s výhledem na Pražský hrad, Vltavu a Vyšehrad. Výsledná stavba se pak otiskla v mnoha českých i zahraničních časopisech,“ vzpomíná Hubička.
Souběžně s tím AARH pracoval na rezidenčním domě XY na Hřebenkách, který se nachází na jižním svahu pražského Smíchova rozprostírajícím se od Plzeňské ulice až ke Strahovu. Stavba byla v roce 2007 nominována na cenu Miese van der Rohe a je charakteristická výškovým osazením do terénu, kdy plně využívá stávající konfiguraci terénu.
Průlomem byl rok 2005, kdy AARH vyhrál vyzvanou soutěž na výstavbu areálu CITY EPOQUE v pražské čtvrti Pankrác. V tomto areálu ateliér navrhl luxusní rezidenční budovu V-TOWER, která se stala nejvyšší obytnou stavbou v České republice. Budova za zhruba tři miliardy korun později získala cenu v evropské části prestižní mezinárodní soutěže International Property Awards pro výškové budovy. Symbolika „V“ (Victoria) představuje obecný symbol otevřenosti, svobody, radosti a optimismu.
Další oceněnou budovou je polyfunkční stavba LINE, která vzešla z vyzvané architektonické soutěže v roce 2010. Stavba uzavírá pražské Vítězné náměstí a plynule přechází do přilehlých ulic, kde navazuje na uliční fasády domů. Je oceněna cenou Architectureweek - Stavba roku 2013.
Česká privátní klientela
AARH navrhuje budovy i v zahraničí. Jednou z nich je Villa Aldabra na Seyschellech z roku 2015. „Byla to velmi složitá stavba kvůli místnímu šetření. Pozemek má 52 tisíc metrů čtverečních, je to džungle s převýšením 200 metrů. Každý strom musel být očíslovaný, označený, nějaké jdou vykácet, další jsou nahradit a na jiné se zase nesmělo sáhnout,“ popisuje Hubička.
Hubičkova stavba málem stála i v New Yorku, nicméně z plánu nakonec sešlo. Kromě budov se Hubička věnuje i interiéru. Jedná se konkrétně o německou loď, která se vyráběla na Tchai-wanu v Kaohsiungu. „Je to tam všechno zmenšené, stísněné, ale musí tam být všechno – počínaje úložnými prostory až po kuchyň. Přistupoval jsem k tomu stejně jako k mikrobytu,“ komentuje Hubička.
AARH spolupracuje s nejvýznamnějšími developerskými a investičními společnostmi a největšími stavebními firmami v republice. „Naši klienti mají jasnou představu a ctí autoritu architekta a pokud se na nás obrátí, tak už vědí, co od nás mohou očekávat,“ říká Hubička. Ateliér pracoval i pro české Ministerstvo kultury a Ministerstvo zahraničních věcí. Na AARH se rovněž obrací nejbohatší česká privátní klientela, které imponují velkorysá řešení a nebývale velká pozornost k detailu a materiálovému řešení. Architektonické práce AARH jsou publikovány v českých i zahraničních časopisech a knihách o architektuře.
Více informací najdete na profilu AARH Studio.
Podívejte se také na:
Osobnosti současné architektury - Radan Hubička
Psali jsme také:
Ohlédnutí za prací architekta Radana Hubičky. Jeho budovy stojí téměř po celém světě.