Akátová věž, Židlochovice
Rozhledna na kopci Výhon je navržena na pravidelném půdorysu třiceti dřevěných akátových sloupů. Díky kruhové konstrukci mají návštěvníci výhled do okolí v celém rozsahu 360°, tento profil zároveň zajišťuje odolnost vůči zatížení větrem. Každý z akátových sloupů je složen z několika fošen, jejichž počet se po výšce sloupu zmenšuje. Zajímavé je řídnutí nosné konstrukce, nejvíce zatížený masivní sokl se postupně otevírá až po korunu věže. Vytváří se tak spirála, která se při výstupu postupně otevírá. Ocelové prvky rozhledny jsou pozinkované bez další povrchové úpravy. „Akátová věž byl jeden z prvních projektů, které jsem dělal v brněnské kanceláři. Do dnešního dne je to pro mě srdeční záležitost. Jednalo se o jednoduchý záměr udělat věž, která bude v krajině naprosto přirozená a jednoduchá. Stavba má přitom jasné detaily a poctivé řemeslné provedení. Celá rozhledna se skládala jako stavebnice. Stavba byla oceněna čestným uznáním v soutěži Grand Prix Architektů v roce 2009 a byla publikována v řadě zahraničních médií. První projekt tak měl velký úspěch,“ říká architekt Pavel Jura.
Komunitní centrum Židlochovice
Trojice nových objektů v historickém jádru centra města vytvořila polouzavřený areál s náměstím a kašnou. Jedna z novostaveb navazuje přímo na starou radnici, se kterou je propojena krčkem a vznikly v ní další kanceláře městského úřadu. Druhý objekt slouží jako zázemí a klubovny komunitního centra, ve dvoře pak najdeme stavbu s víceúčelovým sálem, která je napojena na místní sad. Centrum poskytuje sociální služby obyvatelům, zejména pak seniorům, dětem a sociálně slabým. „Usilujeme o to, aby architektura, kterou vkládáme do města, byla nedílnou součástí celku, což se tady podařilo. Za tento projekt jsme dostali Českou cenu za architekturu, to nás poměrně překvapilo, neboť nám stavba připadá velmi normální a nenápadná,“ říká Pavel Jura.
Smuteční síň, Tišnov
„Jedná se o velmi stěžejní zakázku, žijeme tím projektem již 6 let a snad už se blížíme k dokončení realizace. Stavba je zajímavá kombinací střech. V projektu je zelená střecha, ale také vrchlík, který je výrazným prvkem. Poměrně dlouho jsme technologicky řešili proveditelnost této střechy. Celá síň je postavena na struktuře bílých cihelných zdí, které se prolínají celou stavbou z interiéru do exteriéru, využili jsme tak fenoménu hřbitovních zdí. Součástí stavby je také oddělená část hřbitova ve formě smuteční zahrady, kam směřuje hlavní síň. Nechtěli jsme navrhnout sterilní prostor, ale propojit psychicky náročný obřad s přírodou,“ uvádí architekt Pavel Jura.
Šelepka, Brno
Jedná se o ikonické brněnské místo a jeden z nejdéle fungujících hudebních klubů v Brně. Díky rekonstrukci by místo mělo získat moderní ráz a velké využití. „Zakázka je zajímavá tím, že navrhujeme dům v parku, a přitom ve městě. Dlouho jsme hledali ideální podobu, nakonec jsme z toho udělali velký proutěný piknikový koš. Původně se jedná o dvě stavby otočené k sobě zády, po rekonstrukci konečně získá prostor jednotný ráz,“ říká Pavel Jura.
Přestavba železničního uzlu, Brno
„Projekt je pro nás zajímavý svým měřítkem, neboť se jedná o velké území. K projektu nás přivedl Ivan Koleček, se kterým jsme dělali první návrh z roku 2016 a poté i druhý soutěžní návrh spolu s dalšími kolegy. Projekt z roku 2016 byl velmi zajímavý svým rozsahem, zpracovávalo se celé území od centra Brna až k odsunutému nádraží. Projektem jsme definovali novou městskou čtvrť s převýšenou zástavbou, která do té doby v Brně chyběla,“ říká Pavel Jura.
Rezidenční výstavba, Pasohlávky, Šumperk
„Jedná se o vcelku standardní developmenty. V Pasohlávkách jsme hledali formu soudobého obytného souboru, který zapadne do struktury původní vesnice. Nakonec se nám podařilo navrhnout skladbu stejných domů, které jsou ovšem různě natočené, takže z každé strany nabízejí jiný pohled. Projekt se nyní realizuje a je těsně před dokončením,“ říká Pavel Jura.
„V Šumperku bylo cílem vytvořit kvalitní bydlení na okraji města o rozsahu 380 bytových jednotek. Chtěli jsme vytvořit jednoduchou a dobře obyvatelnou novou čtvrť s kvalitní architekturou, která bude navazovat na předchozí vrstvy města a kultury a zároveň bude nahlížet dopředu,“ dodává Pavel Jura.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Kultovní brněnský podnik Šelepka se dočká obnovy
Ikonické brněnské místo a jeden z nejdéle fungujících klubů Šelepka projde rekonstrukcí. Kulturní stánek vznikl v bývalém zázemí dělníků při výstavbě okolního sídliště. Nyní tato stavba získá moderní ráz a velké využití. Veřejnosti by zde v budoucnu měla sloužit nová restaurace, střešní pobytová terasa, klub i salonek.