TV Architect v regionech - Kaplan architekti
Brněnská architektonická kancelář Kaplan architekti zajišťuje studie, projekty pro územní řízení, projekty pro stavební povolení, novostavby i rekonstrukce, autorský dozor či projekty interiérů. Ve vedení architektonické kanceláře je architekt Libor Kaplan společně se svou ženou, Janou Kaplan Walaskou.
„Jsme malá architektonická firma o třech, maximálně čtyřech lidech, kterou jsem založil přibližně před osmi lety,“ říká Libor Kaplan. Tým postupně doplňují o další kolegy, kteří se v průběhu času proměňují a střídají. Mezi portfolio architektonické kanceláře patří rodinné domy, občanské i průmyslové stavby, anebo velké administrativní interiéry.
Známým projektem architektonického studia Kaplan architekti je brněnská pražírna kávy Rebelbean, která nedávno oslavila 5 let existence. Stojí v areálu přestavěné Vlněny, podniku vyrábějícího vlněné látky v centru Brna, který v posledních dvou letech nahradil soubor obchodně administrativních budov. Kavárna má jednoduchý obdélníkový půdorys, bar je osazen do středu dispozice a rozděluje tak kavárnu na dvě rozdílné části. Materiálově je kavárna velmi umírněná - bílé a šedé odstíny ploch jsou doplněny tmavě šedou barvou kovů a medovým dubovým dřevem na baru, podlahách a nikách.
Hravé kanceláře
Dalším projektem studia jsou kanceláře BROADCOM Praha z roku 2017. Při jejich projektování bylo záměrně narušeno standardní půdorysné uspořádání jádro - chodba - kancelář. Jádro bylo dynamicky přetvarováno a vybaveno interaktivními prvky (grafity, sedací niky a zelené stěny). Zbylé prostory byly otevřeny do volného plovoucího prostoru s vloženými bloky z různých syrových materiálů - dřeva, cihel, kovu a betonu. Jednotlivé bloky sdružují uzavřené místnosti a polootevřený pracovní prostor. Díky různým velikostem a vzájemnému rozposunutí, pak mezi sebou nevytváří klasické chodby, ale volný prostor, který plynule navazuje na otevřená pracoviště.
Velmi zajímavým projektem je i spolupráce se společností Skypicker. Nové kanceláře se řešily ruku v ruce s rebrandingem, takže se Skypicker změnil v Kiwi.com. Samotné zadání se rodilo v souběhu s návrhy a jeho neustálé zpřesňování probíhalo až do kolaudace. Půdorys programátorského patra je velice členitý s mnohými zákoutími, je zde použito mnoho pestrých materiálů a struktur. Důležitá část projektu je věnovaná i relaxačním a zábavním prvkům, které mimo jiné zahrnují relaxační místnosti, houpačkové jednací kouty, travnaté posezení s výhledem na západ slunce, kinosál, fitness či saunu s masérnou. Kanceláře managementu jsou už střídmější, ale koncepčně blízké IT a call centrum je naopak řešeno maximálně efektivně a jednoduše. Téma nikdy nespícího města se odrazilo i v hravých uzamykatelných skříňkách a tapetách.
Architektonická kancelář Kaplan architekti momentálně pracuje na Vile v Nedvědici, jejíž realizace se odhaduje na rok 2020. Objekt je zasazen do svažitého pozemku tak, že podzemní patro je na severozápadní straně zcela zapuštěno do terénu, zatímco jihovýchodní fasáda je zcela otevřená výhledu na obec. Mezi objekty rodinného domu a zázemí vzniká soukromé atrium s bazénem. Na atrium navazuje prostorný obývací pokoj s jídelnou v rodinném domě a sauna s vinným sklepem v objektu zázemí. Polyfunkční dům v Ostravě, jehož realizace je opět plánována na rok 2020, je dalším projektem, na němž architektonické studio pracuje. V přízemí objektu je navržena restaurace se zázemím. Druhé a třetí patro bude využíváno jako soukromý byt pro početnou rodinu a v nejvyšším podlaží domu, v samotném těžišti dispozice, je navržena svatyně.