U jednoho stolu - Jakub Cigler, Petr Vágner a Dušan Kunovský nad projektem Centrum Nového Žižkova
Po letech dohadů a plánování nabírá projekt Centrum Nového Žižkova reálné obrysy. Kromě tohoto projektu se jedná také o celkovou proměnu území v areálu bývalého nákladového nádraží Praha - Žižkov. Brownfield kolem nádraží má zhruba 33 hektarů. Plánuje se zde výstavba bytů, kancelářských objektů i rozlehlých parků. Lokalita má být v budoucnu čtvrtí pro 15 tisíc lidí.
„Nákladové nádraží Žižkov je zajímavým územím. Já to beru jako překročenou část města, která se rozvíjela v poslední době a podobně jako Holešovice zarostla do města. Takže tato plocha je pro stavbu ideální, má kolem sebe živé město a dostavbu bytovými bloky bude snadno absorbovat,“ řekl architekt Jakub Cigler.
Provoz na žižkovském nákladovém nádraží definitivně skončil v roce 2002. Změnu územního plánu Praha připravuje od roku 2008, dva roky předtím byla dána na pozemky stavební uzávěra. Historická budova nákladového nádraží by měla být zachována, a navíc by měla představovat centrální objekt nové čtvrti. Funkcionalistická budova ze 30. let minulého století, která je po sérii úředních a politických sporů od roku 2013 chráněnou kulturní památkou, se tak dočká obnovy. Podle předběžných plánů se má stát společensko-kulturním centrem nové čtvrti. Přesídlit by sem měl Národní filmový archiv. Celá lokalita by si pak měla zachovat industriální charakter.
„Samotné bývalé nádraží tak bude v nové čtvrti hrát významnou roli. Z hlediska materiálů a barevnosti čtvrť bude mít industriálního ducha minulosti. Jako propojovací prvek jsme zvolili zrezivělý plech, který se uplatňuje ve vstupním portálu i vstupech do jednotlivých bloků,“ doplnil architekt Jakub Cigler.
Samozřejmě nebude zapomenuto ani na zeleň. Vzniknout tady má park o rozloze 16.000 m2. Počítá se s místem, kde bude zachována divoká zeleň, kde má domov několik druhů živočichů včetně těch chráněných. V pěších zónách pak bude zeleň kultivovaná, také v jezírkách bude spousta travin a zelených prvků.
Skrz areál má vést i tramvajová trať severně od hlavní budovy. Plány počítají rovněž s dvouproudou silnicí, která by měla areál propojit s Jarovem. A mluví se i o metru.
V sousedství území nákladového nádraží se nachází také budova bývalého Telecomu. Právě tady by měl vyrůst rezidenční projekt architektky Evy Jiřičné a Petra Vágnera ze studia AI-DESIGN.
Záměr počítá s přeměnou stávajícího areálu na unikátní a živoucí centrum celého širšího území. Vzniknout by zde měla zhruba tisícovka bytů. V městském bloku jsou navrženy cenově dostupné byty a tři výškové budovy pak nabídnou nadstandardní bydlení. Návrh respektuje pravidlo připravovaného pražského Metropolitního plánu, kdy nové stavby nemají přesahovat stometrovou hranici. V přízemí staveb bude řada služeb, obchodů, restaurací a kaváren. Součástí projektu je také mateřská školka s velkou zahradou a dětským hřištěm.
Návrh počítá s tím, že na téměř 70 procentech celkové plochy pozemku o velikosti 40.000 m2 bude vytvořen unikátní veřejný prostor se zelení, fontánou a uměleckými díly.
„Naše tři kruhové rozvlněné věže postupně výškově gradují a jsou odstupňované každá o tři patra. V pražském kontextu je důležité vnímání vyšších staveb z dálkových pohledů,“ říká architekt Petr Vágner.
„Věže s kruhovým půdorysem nepůsobí tak mohutně. Rádi bychom, aby se stavba stala pilotním projektem zelené výškové budovy,“ doplnil architekt.
V kombinaci s živým městským parterem a mimořádnou architekturou tak zde může vzniknout skutečně unikátní Centrum Nového Žižkova.
Podívejte se také:
U jednoho stolu: Josef Pleskot a Dušan Kunovský nad projektem Rezidence Park Kavčí Hory