ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady U jednoho stolu Luděk Sekyra, Boris Redčenkov a Tomáš Homola nad projektem Smíchov City

U jednoho stolu - Luděk Sekyra, Boris Redčenkov a Tomáš Homola nad projektem Smíchov City

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

U jednoho stolu - David Wittassek, Miroslav Pospíšil a Václav Jandáček v dialogu mezi architekty a památkáři

zrušit

25 m 54 s

Smíchov je tradiční pražská čtvrť s bohatou historií v těsné blízkosti historického centra hlavního města. Sousedí s Malou Stranou a přes řeku je památný Vyšehrad. V 19. století se stal Smíchov epicentrem vznikajícího průmyslu, který se ovšem ve 20. století zastavil a zůstal zde jeden z největších pražských brownfieldů. Toto území ale v nadcházejících letech čeká velmi zásadní proměna. Jde o největší projekt v moderních dějinách. O tomto projektu diskutovali u jednoho stolu osobnosti, které se na rozvoji tohoto území významně podílejí. Luděk Sekyra je zakladatel společnosti Sekyra Group a hlavní investor záměru. Boris Redčenkov, architekt z ateliéru A69 a autor urbanistického konceptu. Tomáš Homola, místostarosta městské části Praha 5, který je zodpovědný za strategický rozvoj.

Smíchov City je projekt plánovaný v místě jednoho z největších brownfieldů v Praze. V místech bývalého nákladového nádraží na ploše téměř 20 hektarů by měla vyrůst zcela nová čtvrť. Jednat se má o největší jednorázový projekt v historii České republiky a stane se symbolem proměny Prahy v 21. století. Projekt sklidil po­zi­tiv­ní ohlasy i od komisařů UNESCO, kteří ocenili, že nová zástavba nijak nenaruší světové památkové dědictví. Stavba byla zahájena v září 2020 a má probíhat až do roku 2032. Investorem je firma Sekyra Group.

Naše společnost se soustředí na rozvoj developerských projektů především v Praze. Rozvíjíme projekty v oblasti rezidenčního bydlení, administrativních budov i obchodních center. V současné době rozvíjíme v Praze více jak milion metrů čtverečních nových ploch v rámci projektů Smíchov City, kde investice přesáhne více jak 20 miliard korun, Rohan City, kde vybudujeme zelené centrum Prahy s promenádou, ostrovem a byty a Žižkov City, kde vznikne více jak tři tisíce bytů. Klademe důraz na udržitelnost, aby šlo o ekologické šetrné projekty a snažíme se změnit tvář Prahy v 21. století,“ říká Luděk Sekyra, zakladatel společnosti Sekyra Group.

Projekt se opírá o principy tradičního města. Chybět proto nebude kvalitní veřejný prostor, parky, náměstí, škola a vyřeší se také doprava a parkování. „Toto místo prošlo obrovským vývojem. Tím, že se zde zastavil průmysl, zůstalo území volné a neprůstupné,“ říká Boris Redčenkov z ateliéru A69, který má na starosti urbanistický koncept území.

Podle plánů zde má v budoucnu vzniknout téměř 400 000 m² bytových, administrativních, obchodních či veřejných ploch, včetně 28 m širokého městského pěšího bulváru o délce jednoho kilometru, který protne celou čtvrť. Bulvár bude těžištěm celého projektu a místem setkávání. „Snažili jsme se vše napojit na stávající ulice, stále nám ale chyběla hlavní osa, a tak jsme vytyčili novou ulici, která propojuje Radlické údolí s náměstím Na Knížecí, což se stalo páteřní linií, která je dnes pěší zónou,“ říká Boris Redčenkov.

„Od 90. let zde dochází na Smíchově k velkému stavebnímu rozmachu, například pak v okolí Radlické ulice, kde byly v minulosti položeny základy vnímání toho, jak by rozvoj mohl pokračovat. Po roce 2010 stále ještě probíhala změna územního plánu v lokalitě jižního Smíchova, kde se diskutovalo o tom, jak se lokalita bude vyvíjet. Zde vznikl onen koncept dotvoření Smíchova, bylo tak navázáno na stávající strukturu a byla definována podoba nového města,“ říká Tomáš Homola, místostarosta městské části Praha 5.

Nová Smíchovská zástavba by měla vynikat pestrostí a rozmanitostí, a to především díky rozdílným přístupům architektonických kanceláří. O podobu Smíchov City–Sever a design jednotlivých domů se totiž postarala uznávaná studia, která zvítězila v nezávislé mezinárodní architektonické soutěži. Autorem urbanismu a nárožní administrativní budovy Na Knížecí je studio A69 Architekti. Budou zde také domy navržené architektonickými studii Kuba & Pilař architekti, Haascookzemmrich STUDIO 2050, Chalupa architekti, LÁBUS AA – Architektonický, D3A nebo Projektil.

„Koncept odrážející tradiční zástavbu a schopnost integrovat bytové domy, úřad i školu je cestou k udržitelnosti města, do budoucna se tak dá s tímto konceptem pracovat. Snažíme se na Smíchov navázat měřítkově, to že se na projektu bude podílet několik architektonických kanceláří, je zárukou barvitosti a různorodosti. Mohl by zde vzniknout katalog současné české architektury,“ říká Boris Redčenkov.

Tradiční Smíchov je oblíbenou a frekventovanou pražskou čtvrtí pro běžný život, práci i zábavu. Velkou výhodou je pak blízkost historického centra Prahy i letiště Václava Havla. Dos­tup­nost ještě více zlepší postavení nového dopravního uzlu či plánovaný nový ter­mi­nál smíchovského nádraží.

„Cílem bylo propojit čtvrť s existujícím Smíchovem, bariérou ovšem bylo náměstí Na Knížecí, které je momentálně dopravním terminálem. My jsme se proto rozhodli autobusovou dopravu přesunout blíže železniční stanici Smíchov. Tím se nastartovala myšlenka většího terminálu a prostor Na Knížecí se tím pádem uvolnil, vzniknout by zde mělo Smíchovské náměstí a příjemný veřejný prostor,“ říká Redčenkov.  

„V tomto projektu vytváříme plnohodnotnou městskou čtvrť, kde budou byty, škola, parky, komunitní centru a zcela nový bulvár. Bude to první velký kompaktní počin od doby Vinohrad, kdy se buduje zcela nová čtvrť v blízkosti historického centra Prahy. Věřím, že to bude čtvrť, která zásadním způsobem obohatí urbanismus Prahy,“ uzavírá Luděk Sekyra.  

Mohlo by vás zajímat: 

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl