V Praze se připravuje 116 tisíc bytů pro čtvrt milionu lidí, novinkou je Sigma Modřany od Central Group
Central Group uspořádal další Setkání nad Prahou. V průběhu dvouhodinové tiskové konference hlavní představitelé společnosti v čele s majitelem Dušanem Kunovským představili záměr brownfieldu Sigma Modřany, dotkli se také zdlouhavých povolovacích procesů a indexu dostupnosti bydlení.
Developer Central Group přemění nevzhledný brownfield Sigma Modřany v komplex 850 bytů, součástí projektu budou i prostory občanské vybavenosti. „Na své náklady zde vybudujeme mateřskou školku, kterou převedeme do vlastnictví městské části. Vyčlenili jsme také pozemek pro přivedení tramvajové trati, zakončené parkově upravenou smyčkou,“ upřesnil na tiskové konferenci Dušan Kunovský, majitel Central Group, který zároveň slibuje, že součástí projektu bude promenáda se stromořadím a náměstí uprostřed bytového areálu.
Odhadované investiční náklady se prozatím pohybují kolem 5,5 miliardy korun. Pokud se včas změní územní plán, začít stavět by se mohlo v roce 2024. O rok později by se do bývalého průmyslového areálu mohli stěhovat první obyvatelé. V blízké budoucnosti má Central Group v plánu vybudovat na 30 000 bytů, tedy více než čtvrtinu z celkového počtu chystaných bytů v Praze.
Velký nárůst cen
Central Group řeší zdlouhavé povolovací procesy dlouhodobě. Jedním z bodů setkání se proto stalo i toto téma. „Největší problém Prahy je stále ve velmi pomalém tempu povolování nových staveb. Zatímco ostatní evropské metropole se potýkají hlavně s nedostatkem pozemků, rozvoj naší metropole brzdí byrokracie a nedodržování lhůt ze strany úřadů a mnoha institucí, které se ke každé stavbě vyjadřují,“ říká dále Kunovský.
Pro představu – zatímco v tuzemsku se povolí zhruba 3 nové byty na 1000 obyvatel, v Mnichově, Bratislavě nebo Vídni je to dvakrát až třikrát tolik. S tím souvisí i index dostupnosti bydlení (CG-Index), podle něhož vyplývá, že na průměrný byt v Praze občané potřebují 14,2 ročních hrubých mezd. Přitom o pět let dříve, v roce 2015, potřebovali Pražané hrubých ročních mezd „jen“ 10,2. V současnosti v Bratislavě lidé potřebují 11,9 ročních hrubých mezd a v Berlíně dokonce jen 8,0 ročních hrubých mezd.